Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila v Lysolajích

Autor: TaK Architects | Marek Tichý, Jana Přibylová
Adresa: Sídlištní, Lysolaje, Praha, Česká republika | mapa
Realizace: 2016 Užitná plocha: 402 m²
Zastavěná plocha: 280 m²

Pozemek se mírně svařuje k jihu, přístup na něj je ze severní části – nabízel tedy ideální rozložení hmot stavby i dispozičního uspořádání.  Nachází se v zóně rodinné výstavby s návazností na bytové domy a okrajově na univerzitní areál. Dům je umístěn při severovýchodní hranici parcely, svou orientací a umístěním využívá morfologii terénu. Delší fasáda se otevírá jižním směrem do údolí velkorysou prosklenou částí přízemí. Předsazená část patra v jižní a západní části pak skýtá stínění i přístřeší terasy obrácené do zahrady. 
odinný dům lze rozdělit na dvě části: přízemní, ze severu hmotnější část byla pojednána ve světlé omítce, nad ní se nachází část patra s přesahem nad jižním a západním půdorysem přízemí. Struktura dřevěného obložení patra vytváří drobnější detail, který se objevuje i na přístřešku vstupní části. Kompaktní hmotu patra na jižní straně rytmicky člení okna a posuvné stínící dřevěné panely. Převažující horizontální členění stavby podporuje krajinářský přístup se zachováním menšího měřítka objektu.
 přání majitelů mít nadstandardní, komfortní a otevřenou vilu tedy vzešla dvoupodlažní obdélníková stavba s jednoduchými, ale působivými výrazovými prostředky, které ji odlehčují a činí transparentní: velkým prosklením, hladkou bílou omítkou a obkladem z dřevěných latí s distančními mezerami. „Záměrně jsme se omezili jen na tři materiály, a to jak v exteriéru, tak v interiéru. Hlavní roli v domě hrají průhledy všemi směry. Architekturu tvoří základní hmota a hra světla a stínu, která se stále mění,“ uvádí architekt Marek Tichý a dodává: „Obklad z dřevěných latí propouští světlo, vytváří dynamickou perforovanou strukturu podobnou koši. Tento plášť nám umožnil navrhnout řadu originálních detailů, které přispívají k čistotě architektonického výrazu. Například balkonové zábradlí a posuvné okenice, které splývají s plochou obkladu a neporušují jednolitost fasády.“ 
ispoziční řešení odpovídá současným standardům – v přízemí se nachází společná obývací část, vstup a garáž, v patře soukromá zóna s ložnicemi. Zázemí, hlavní vstup, šatna a technická místnost jsou v přízemí „přidány“ k dvoupodlažní hmotě domu, takže působí jako nízká přístavba. Téměř celé přízemí zaujímá společná obývací část - obývací pokoj a kuchyňská zóna s jídelnou připomínají dvě spojité nádoby, které mohou být kdykoliv vzájemně odděleny nebo spojeny posuvnou stěnou. Jižní a západní fasáda, plně prosklené s bezrámovým zasklením, otevírají panoramatický výhled a vytvářejí dojem, že jste nedílnou součástí dění venku. V patře se nachází dětský pokoj a dvě velké ložnice se stinnou lodžií. Dům je plně podsklepen, v suterénu jsou umístěny skladové prostory a domácí fitness. Konstrukce: Železobetonový stěnový systém doplňují dva sloupy v prostoru obývací místnosti v 1. NP. Vodorovné konstrukce tvoří železobetonové stropní desky. Základová deska o tloušťce. 200 mm je uložená na betonových pasech po obvodě objektu a pod vnitřní nosnou stěnou v 1. PP. Vnitřní mezipokojové stěny jsou z keramických tvarovek, nadpraží otvorů tvoří systémové keramické překlady. Instalace jsou vedeny v předstěnách. 
chodiště bylo navrženo jako železobetonová prefabrikovaná ramena uložená přes akustickou izolaci pomocí ozubů na stropní desky a mezipodesty. Jednoplášťová plochá střecha má klasické pořadí vrstev, stejná skladba byla použita i na terase nad 1. NP, která je pochozí pro údržbu. 
 rámci terénních úprav jsou u domu dvě opěrné stěny z gabionů.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 26.08.19
Návštěvnost: 11 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.