Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům ve Slivenci

Autor: Apropos Architects | Michal Gabaš, Eva Gabaš Rosenová, Tomáš Beránek
Adresa: Slivenec, Praha, Česká republika | mapa
Realizace: 2016-19

Foto: Studio Savec

Dům pro rodinu s dvěma dětmi, jednou lodičkou, výhledy do rozkvetlých třešní a vodopády ze střešních teras.

Racionálně formovaná hmota rodinného domu je jako loď zakotvena v optimální poloze uprostřed sadu, na parcele, která využívá východní a západní slunce a usměrňuje pohledy z interiéru do vegetací bujícího pozemku, v severní části porostlého vysokými borovicemi a v jižní části ovocnými stromy.

Základní objem domu je umístěn ve 2/3 hloubky pozemku na vzdálenějším konci od ulice a je dále tvarován odebíráním (krytý vstup a terasa rodičů) a přidáváním hmoty (střešní terasa). Tímto principem je dosaženo elegantního členitého tvaru, který je jako socha formován dle potřeb svých uživatelů a zároveň je ve své podstatě blízký jednoduchému, energeticky úspornému a hmotově kompaktnímu kvádru.

Fasáda domu je pojednána šedou omítkou s různou hrubostí a metalickým nátěrem, která dům pomáhá lépe "usadit" do zeleně a zároveň jeho hmotu zjemňuje a odlehčuje. Vykouslé niky a ostění teras jsou naopak navrženy ze světlejších tónů omítek nebo dřevěného obkladu a pomáhají tak prosvětlit kouty domu. Hrubozrnná omítka s metalickým nátěrem v kontrastu se stínícími prvky z hladkého pohledového betonu propůjčuje domu neopakovatelnou měnící se strukturu.

Monochromatická barevnost domu a relativní jednoduchost fasád ctí tradici nedalekých barrandovských funkcionalistických vil a naopak nechává uživatelům volnou ruku při výběru a zařízení barevnosti interiéru.

Střešní chrliče z pohledového betonu odvodňují ploché střechy a při pohledu z interiéru je voda stékající po řetezech živelným obrazem přírody. Povrchy střešních a zahradních palub jsou provedeny z termicky upraveného dřeva.

Estetika a materializace střešní terasy je navržena v kontextu investorem oblíbené poetiky lodní paluby. Komín krbu, který svým tvarem evokuje komín parníku je doplněn kapitánským můstkem s kormidlem připevněným na zábradlí terasy. Kapitán domu má odsud dokonalý přehled a výhled na široké i blízké okolí.Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 12.08.19
Návštěvnost: 14 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.