Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila Špindlerův Mlýn

Autor: ra15 | Radek Lampa, Gabriela Drahozalová Andresová
Spolupráce: Vlastimil Pešl
Adresa: Horní 203, Špindlerův Mlýn, Česká republika | mapa
Projekt: 2014 Realizace: 2017
Zastavěná plocha: 150 m²

Mottem je ARCHETYP: základ a analogie v geometrii, sídlu rodu a tradici. Zájmem klienta bylo na nádherném místě, s výhledem do špindlerovské kotliny, postavit rodové sídlo. Úkolem bylo vymyslet dům, jenž svojí trvanlivostí a formou překoná generace. Majitel, zakladatel rodové chalupy zde bude bydlet s tím, že ostatní členové rodiny – děti a jejich děti, budou za rodiči jezdit. V zimě na lyže, v létě na kolo. Láska ke sportu je jedním z důvodů setkání celé rodiny. Pozemek a regulační možnosti byly tak stísněné, že vila o zastavené ploše 150 metrů čtverečních musela mít několik podlaží. Přízemí z kamenného zdiva je lokální tradicí a slouží jako zázemí domu, je pomyslným pevným základem. Hlavní obytné patro, střed života v domě, slouží pro bydlení rodičů. Patro je po obvodě transparentní pro široké výhledy. Podkrovní podlaží je určeno pro ubytování dětí, vnuků nebo rodinných návštěv. Je zcela soběstačné. Vnější forma domu je klasická a vychází z tradic místní patrové lidové zástavby. Je horizontálně členěná na sokl, obytné podlaží a strmou střechu. Jednotlivé prvky na fasádě kopíruje z těchto tradic, ale dává jim jiný význam a funkci. Tradiční laťování ve štítu nově získalo funkci slunolamu. Celá stavba, ačkoliv vypadá, že je z klasických materiálů, je postavená pouze ze železobetonu a ocelových prvků. Konstrukce, ani fasáda nevyužívá dřeva, ačkoliv to tak může na první pohled působit. Dům svojí formou, tvářící se historicky, používá v plné míře moderních materiálů – hliník, beton, sklo, ocel. Symbolickým vyjádřením podstaty rodiny je analogie forem v základní geometrii, která se promítá ve výrazu domu. Výrazný trojúhelník štítu a kruh jako oko do krajiny. Dominantní hmota komínu je vzpomínkou na původní objekt.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 22.07.19
Návštěvnost: 22 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.