Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům ve zlomu

Autor: Šépka architekti | Jan Bárta, Jan Šépka
Adresa: Dobřejovice, Česká republika
Projekt: 2016

Pozemek o výměře téměř pět tisíc metrů čtverečních určený k výstavbě rodinného domu se nachází v Dobřejovicích, v těsné návaznosti na Průhonický park. Celý pozemek má mimořádnou atmosféru se vzrostlými stromy a terénním zlomem, do kterého je zasazen starší kamenný objekt. Naším východiskem je tento zlom podpořit a zachovat část původní stavby, kterou chceme do nové substance začlenit. Chceme tak zachovat jedinečnou atmosféru romantického místa a nestavět solitérní objekt, který by tyto aspekty oslaboval. Zkráceně lze tedy koncept popsat jako respekt k přírodním hodnotám řešeného pozemku. Dům posazený do terénního zlomu chce potvrdit své poslání nejen po urbanistické stránce, ale i v architektonickém výrazu. Chceme se pokusit propsat zem do duše samotné stavby. Zeminu vybíráme v místech, kde uvažujeme stavět stěny. Země tedy poslouží jako forma, do níž se bude lít beton. Po zatvrdnutí betonu se odebere zemina, která tvořila ztracené bednění. Výsledný objekt tak bude představovat otisk země. Textura místa se stane neopakovatelným motivem vnitřních povrchů, a tím i potvrdí sounáležitost s tímto výjimečným prostorem. Vnitřní stěny musí zohledňovat sklon odebíraného terénu a i tato profilace se propíše na vnější fasádě v místě terénního zlomu. Jako ztracené bednění nám také poslouží původní kamenná stavba, ze které odebíráme střechu. Původní objekt i nová betonová substance je překryta společnou střešní deskou, na které uvažujeme travnatý povrch. Nejvíce viditelným místem tedy bude jediné průčelí, které respektuje hranu terénního zlomu. Dimenze stěn i stropu nám umožňují použít tepelně izolační beton, který nepotřebuje přidávat další tepelné izolace. Stejně tak nám větší tloušťka betonu umožní ve velké míře použít jen prostý beton bez výztuže.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 07.06.19
Návštěvnost: 24 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.