Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům u Olomouce

Autor: Prodesi | Václav Zahradníček, Hana Bartoňová
Adresa: Česká republika
Realizace: 2018 Užitná plocha: 154 m²

Moderní dvoupodlažní dřevostavbu situovali architekti v přední třetině podlouhlé rovinaté parcely. U vstupu/vjezdu na pozemek je umístěné kryté parkovací stání se skladem na nářadí. Obdélníkový půdorys domu reaguje na tvar pozemku, podélná osa domu je orientovaná ve směru západ-východ, do domu se vstupuje ze západní strany. Dům s důmyslně uspořádanou dispozicí, vyváženými proporcemi a přívětivým zevnějškem i vnitřkem, je domovem mladé tříčlenné rodiny a psího mazlíčka.

Dispozičním řešení staví na racionálním uspořádání prostor s ohledem na funkci a orientaci k světovým stranám. Hygienické zázemí, šatník a schodiště umístili autoři podél severní strany domu, směrem na jih rozšířili obytný prostor v přízemí o komfortní pobytovou terasu s pergolou. Denní zónu v přízemí tvoří propojené prostory kuchyně, jídelny a odpočinkové části s velkou knihovnou. Ložnice rodičů v přízemí má orientaci na východ, v podkroví (2. NP) jsou umístěné dva pokoje (t. č. dětská ložnice a herna), pracovna a koupelna s WC.

Tvarosloví domu je inspirováno tradičními chalupami. Stavba se snoubí s okolním prostředím, svou kultivovaností představuje pro ráz obce vysokou přidanou hodnotu. Základním archetypálním tvarem hmoty se strmější sedlovou střechou prostupuje hranol, kterým je na jihu rozšířená společenská část domu v přízemí a v podkroví vytvořený vikýř, a na opačné, severní straně mělčí vikýř pro prostor schodiště a koupelny. Materiálové řešení základních hmot a ploch v exteriéru stavby – přírodní dřevěný obklad, bílá omítka, tmavě antracitová barva střechy (betonové tašky Bramac Tegalit) a světle šedé okenní rámy – propůjčily stavbě civilní charakter, aniž by jí ubraly na moderním architektonickém pojetí.

Vlídnou atmosféru interiéru vytváří zásadním způsobem konstrukční materiál stavby – pohledové masivní dřevěné panely (Novatop). Světlý dřevěný vzhled stěn doplňují rovněž převážně světlé barevné odstíny (bílá, bledě šedá, přírodní odstíny dřeva) ostatních prvků v interiéru. Vnitřek domu, který působí útulně a prostorně, je současně ve vizuální harmonii s exteriérem stavby. Snad na tom nic nezmění ani nové kusy zařízení, které si majitelé plánují postupně pořídit. Zahradu tvoří mladí investoři postupně, za domem vysadili ovocný sad a zakládají zeleninové záhony, v souladu se svým ekologickým smýšlením a odpovídajícím stylem života na stavbu bazénu nepomýšlí.


Projekt
Fotograf
Milan Hutera
Stavba
Generální dodavatel
Domesi, s. r. o.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 14.08.19
Návštěvnost: 21 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
V tomhle domě bydlí lidé Jan Kocarek 15.08.19 08:15
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.