Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Trojúhelníkový bungalov v Šenově

Autor: Master Design s.r.o. | Lukáš Richter, Martin Náhlovský, Jan Jadrníček, Michal Janáč, Tomáš Lehnert
Adresa: Šenov u Ostravy, Česká republika | mapa
Projekt: 2015 Realizace: 2017
Užitná plocha: 174 m²

Pro rodinný dům v Šenově je specifické minimalistické pojetí. Novostavba předkládá silnou sestavu karet již v prvopočátku – tedy ve fázi hmotové deklarace. Trojúhelníkový objem totiž nepředstavuje nahodilý výkřik v urbanizovaném území, avšak racionální a promyšlenou reakci na výchozí poměry (dané polohou, orientací, zadáním...). Výsledný tvar stavby je přednastaven tak, aby bylo světlo (teplo) nejenom přijímáno, ale taktéž vhodně regulováno. K tomuto účelu je využíváno služeb vykonzolované střešní konstrukce, která se spolupodílí (v kombinaci s obvodovými stěnovými konstrukcemi a zpevněnými plochami) na celoobvodovém orámování stavby. Výsledkem je elegantně tmelená struktura (v půdoryse rytmicky fragmentovaná) a osvěžující stavební příspěvek do stávající – sympaticky rozvolněné – zástavby.

Rodinný dům v Šenově obsahuje jednu ucelenou bytovou jednotku kategorie 5+kk. Specifická, avšak elementární forma stavby je následována pragmatickou a ortogonálně řízenou zónací. Objekt sestává ze dvou základních provozních ramen: z klidového (rovnoběžného s ulicí) a společenského (kolmého k ulici a směřujícího do zahrady). Komunikační páteř je obstarávána přímými koridory, čemuž odpovídají i uvědomělé (praktické) výměry dílčích provozů. Samotná profilace obytných místností reflektuje jak lokální možnosti pozemku, tak specifické požadavky investorů a doporučenou typologii.

Následná precizace fasád je uskutečňována čirou perforací obvodového pláště. Na dané stavbě absentují zcela záměrně dodatečné obklady (dřevo i kámen dostává červenou), zamítnuta je taktéž práce s kontrastní barvou. Materiálové rozlišení nastává pouze v případě zpevněných ploch. Vše ostatní je prezentováno bílou omítkou.

Výsledek je jednoduchý, avšak v dané krajině inovativní. Zatímco v zimních měsících se daná stavba zachovává jako chameleon a dokonale splývá se svým prostředím, ve zbylých etapách roku je tomu naopak. Dům se výrazně propisuje do bezprostřední zelené náruče a decentně zde září (na čemž má významný podíl i atraktivní lesní background).

Stavba je založena pomocí základových pásů z prostého betonu – v kombinaci se ztraceným bedněním. Nosná konstrukce je tvořena systémem keramických bloků Porotherm, doplněných o kontaktní zateplení z EPS. Fasády objektu jsou tvořeny bílou probarvenou omítkou.

Nosná konstrukce ploché střechy je řešena jako ocelovo-dřevěná konstrukce (ocelové průvlaky s dřevěnými trámy). Hydroizolace střechy je zajištěna z mPVC folie. Okna a dveře jsou plastová, zasklená izolačním trojsklem.

Dům je vytápěn podlahovými elektrickými topnými rohožemi Heatflow. Příprava teplé vody a vaření je zajištěna elektrickou energií.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.04.19
Návštěvnost: 33 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.