Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dlouhý dům v Trenthamu

Autor: MRTN Architects
Adresa: Melbourne, Austrálie
Realizace: 2016 Zastavěná plocha: 259 m²

Fotografie: Anthony Basheer

Architektonická forma nového domu vychází z archetypu místní zemědělské usedlosti, kde se pod jednou sedlovou střechou nacházely různé provozy včetně garáže, průjezdu, hlavního obydlí apod. Jednoduchý elegantní dům ctí i tradiční dispoziční uspořádání společenské zóny kolem centrálního krbu. Materiálová paleta novostavby reflektuje místní stavební technologie a spoléhá na přirozené opotřebení použitých materiálů.

Střídmý architektonický koncept odráží venkovský low-tech životní styl majitelů domu. Ti jsou vyznavači ekologické udržitelnosti s důrazem na tradiční formu rodiny. Dům je ve velké míře soběstačný, náklady na vytápění jsou nízké a v budoucnosti v něm může pohodlně bydlet opravdu velká rodina.

Poloopuštěné zlatokopecké městečko Trentham je dnes vyhledávaným tichým místem pro únik z velkoměstského ruchu Melbourne. Čerstvý vzduch a velké pozemky umožňují luxusní propojení domu s krajinou a exkluzivní výhledy do okolí. Dlouhý dům se vymezuje svou formou vůči příjezdové komunikaci a definuje tím na pozemku chráněnou soukromou zónu.

Při navrhování bylo dbáno na to, aby dům nabízel za co nejmenší náklady co největší užitnou plochu. Proto byly zvoleny místní obvyklé konstrukce a materiály. Velkou roli ve snižování nákladů na stavbu hrálo i povolání syna majitelů, který má stavební firmu. Dům musí být pohodlný jak pro bydlení staršího páru, tak současně pro jejich velkou rodinu, která v domě často pobývá. A to ve všech ročních obdobích.

Projektový tým tvořili klient, architekt a stavitel - syn stavebníků Mike, který je zkušený a vyhledávaný stavitel domů v Melbourne a okolí. Mike měl jasnou představu, jak by měl nový dům vypadat. Předchozí dům rodiny postavili také Mike s otcem a byli tím pádem velmi zkušení, avšak naslouchali i představám a doporučením architektů.

I přesto, že je dům vzdálený zhruba hodinu jízdy z centra Melbourne, nachází se již ve výšce 700 metrů nad mořem. Zimy jsou zde znatelně chladnější a v zimě zde občas sněží. Dům má energeticky příznivý tvar, je dobře zaizolovaný a nevyžaduje náročnou údržbu. Materiály a povrchové úpravy vycházejí z nízkého rozpočtu, jsou však trvanlivé a kvalitní. Nadstandardem je světlá výška centrální společenské místnosti a břidlicová podlaha.

Dům má podélnou východo-západní orientaci. Otvory na jih, a to i navzdory kvalitnímu výhledu, nejsou velké. Z důvodu letního přehřívání jsou velkorysá okna na severní fasádě chráněna posuvnými okenicemi. Monolitická podlaha s nášlapnou kamennou dlažbou akumuluje v zimě teplo a v létě chlad a pomáhá tím udržovat vyvážený tepelný komfort. Jako podpůrné vytápění v zimě je používán krb na dřevo. Veškerá dešťová voda ze střechy je zachytávána a uložena ve velkých retenčních nádržích. Používá se při provozu domu a současně pro zavlažování zahrady.


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 19.03.19
Návštěvnost: 41 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Tleskám 19.03.19 12:43
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.