Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Přístavba řadového domu ve Žďáru nad Sázavou

Autor: IGLOO ARCHITEKTI | Jan Pačka, Zuzana Pačková, Igor Šimon
Adresa: Žďár nad Sázavou, Česká republika | mapa
Realizace: 2013-15

Řadový dům s přístavbou je koncipován jako vícegenerační se třemi samostatnými bytovými jednotkami. V návrhu je upraveno dispoziční řešení původního krajového řadového domu především pro ložnice a utilitární zázemí. Stávající schodiště bylo využito jako hlavní vertikální komunikace domu, umožňující přístup do jednotlivých bytů a také na zadní zahradu s terasou a bazénem. Do nové přístavby racionálního a jednoduchého půdorysu je umístěn vždy pouze hlavní obytný prostor s jídelnou a krbem. Toto řešení umožňuje vytvořit čistý prosvětlený prostor s hlavní obytnou funkcí, bez dalšího členění, navíc skýtající možnosti otevření do navazujících lodžií a teras s výhledy do krajiny i na město.

Hlavním motivem architektonického řešení byla téměř slepá štítová zeď původního krajního řadového domu a půdorysné uskakování řadových domů podél křivky ulice. Důležitým aspektem bylo také jednoznačné přiznání přístavby jako novostavby a novotvaru, který se nesnaží kopírovat původní domy ze 70. let, avšak snaží se na ně citlivě navázat novým způsobem.

Přístavba je ukryta za taktéž poměrně uzavřenou novou štítovou zeď, která je v každém podlaží doplněna menším oknem. Zeď v některých podlažích uskakuje a v přízemí přechází směrem do zahrady v opěrnou zídku. Tímto tvarováním, příjemnější vertikální proporcí a hravostí oken utváří stěna nejen jakýsi ochranný štít, podporující vizuální intimitu jinak pocitově vzdušných vnitřních prostorů a lodžií, ale také výtvarný prvek uplatňující se především při pohybu ulicí od jihovýchodu.

Vnější povrch nové štítové zdi probíhá také interiérem hlavního obytného prostoru. Fasády přístavby orientované do ulice a do zahrady jsou ve všech patrech vyjma přízemí celé prosklené. Posuvné prosklené stěny jsou zapuštěny za štítovou zeď, čímž vytvářejí lodžie a podporují pocit soukromí a ochranu před sluncem pro jinak otevřený a vzdušný interiér přístavby. Desky jednotlivých pater se na obou stranách vysouvají ze sevření původní a nové štítové stěny a vytváří tak terasovitý charakter nové přístavby při pohledu z ulice a zadní zahrady.
Projekt
Fotograf
Martin Vlček
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 11.02.19
Návštěvnost: 52 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.