Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Venice House

Autor: Antoine Predock
Adresa: 2315 Ocean Front Walk, Venice, USA
Realizace: 1988-90

Rodinné domy na Ocean Front Walk ve Venice jsou stejně exklusivní jako samotné prostředí, do kterého byly navrhovány. V těchto domech se spíš než uvnitř žije na velkých terasách a pod pergolami. A když už jste uvnitř, pak se vám venkovní život snaží všemožnými způsoby připomínat. Antoine Predock je mistrem v kombinaci prvků aktivního způsobu života s pokojným domácím prostředím. Predockův dům ve Venice neexhibuje jako sousední Norton House od Franka Gehryho, přesto ztělesňuje koncept většiny okolních domů - cítit se uvnitř jakoby jste byli venku. Nosná kostra domu byla na místě odlita z betonu. Ačkoli byste mohli v okolí najít několik podobně zbudovaných domů, ten Predockův se v několika případech vymyká. Člení dům do tří úrovní, které jsou nejlépe čitelné při pohledu z pláže. První z úrovní je za červeně orámovaným oknem s výškou přes dvě patra, druhou vrstvu vytváří masivní betonová zeď s vyříznutým otvorem a schodištěm vedoucím do poslední úrovně, kterou představuje otevřená terasa na střeše domu.
Jedním z hlavních cílu, o které se Predock při navrhování domu snažil, bylo „prozkoumat vztahy mezi vodou a zemí.” Architekt se ve svém projektu zaměřil hlavně na Tichý oceán. Objeví se před vámi při vstupu do domu a od té doby ho neztratíte z očí. Pro lepší čitelnost vody opatřil Predock vstupní schody černou lesknoucí se žulou. Žula tvoří také velkou část dlažby hlavního patra. Nesouběžné linky v dlažbě vytvářejí při pohledu od vstupu převrácenou perspektivu. Od vstupu k oknu se pruh rozšiřuje a opticky tak protáhlý dům zkracuje a oceán ještě víc přibližuje.
Na konci leštěné žulové cesty je jednu tunu vážící otáčivé okno o rozměrech 8 x 14 stop (cca. 2,7 x 4,7 metru). Díky válcovým ložiskům je manipulace s oknem hračkou. Když je okno otevřeno, zaplaví dům čerstvý vzduch a hukot oceánu. Obří okno je další z technických pomůcek, jak Predock přenáší dojmy z vnějšku dovnitř. Na protější straně od vstupu do domu leží velký černý žulový monolit, po němž stéká voda. Při pohledu z interiéru se tenký vodní povlak na žulové desce zrakově pojí s hladinou oceánu a horizontem.
Autor: Petr Šmídek, 22.12.05
Návštěvnost: 47129 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Translation? Matthew Park 30.05.07 17:13
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.