Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům TV Zlín

Autor: Fandament Architects
Adresa: Zlín, Česká republika
Realizace: 2015-18

Základní údaje o stavbě
Předmětná stavba je dvoupodlažní jednogenerační samostatně stojící rodinný dům o zastavěné ploše 242,2 m². Užitná plocha domu bez teras je 221,6 m². Obestavěný prostor je 1172,3 m³. Místo stavby leží v klidné části Zlína, asi šest minut autem do centra města. Parcela je orientována na jihozápad se západním svahováním a s krásným výhledem jak do údolí, tak na protější svahy. Tato skutečnost determinuje pozici domu.

Koncept domu
Otevřenost klienta, fascinace výhledem a maximální efektivita využití prostoru. Tyto výchozí aspekty daly vzniknout elegantnímu konceptu domu s orámovanou lodžií shlížející do údolí. Výraznou elementární hmotou objektu je pomyslný rám domu přisazený při horní hraně svahu vymezující dvě úrovně prostoru - veřejného a privátního. Toto uspořádání, kdy dům je umístěn až v zadní části pozemku, umožňuje vytvořit jedinečnou možnost otevřít stavbu do zahrady s průhledem do údolí Zlína. Privátní část pozemku není vymezena samotným domem, ale je definována výškovým rozdílem terénu mezi ulicí a zahradou a v kombinaci s osazenou zelení poskytuje dostatečný pocit soukromí. Do ulice se potom suterén domu otevírá dynamicky se rozšiřujícím zářezem do terénu se vstupem a vjezdem.

Dispoziční řešení

Hlavní vstup a vjezd do garáže v suterénu domu leží na výškové úrovni ulice. Za vstupem se nachází zádveří, z něhož je přístupná prostorná šatna a garáž. V suterénu se rovněž nachází technická místnost a sklad.

Schodišťový prostor je prosvětlen velkým oknem do zahrady a dlouhá stěna naproti schodišti může sloužit jako domácí galerie, kterou lze posuvnými dveřmi oddělit od privátní části domu se dvěma dětskými pokoji, prostornou koupelnou a šatnou. Ze schodišťového prostoru je přímo přístupná pracovna/pokoj hosta a toaleta.

Hlavní obytný prostor domu zahrnuje obývací pokoj a kuchyni s jídelnou. U vstupu do velkého obývacího pokoje je situována dominanta místnosti - krbová stěna obložená štípanou horizontálně kladenou břidlicí. Prostor kuchyně je od obývací části oddělen solitérní knihovnou. Kuchyňská linka je řešena jako dvouřadá, s velkou pracovní plochou v rámci ostrůvku, jenž poskytuje ze strany jídelny i místa k sezení. Na bílou plochu kuchyňských skříněk navazuje bílé obložení zadní stěny obytného prostoru, ve kterém jsou skryty dveře do spíže a dále do ložnicové části. Při vstupu se nachází koupelna, jejíž objem definuje průchod dále do ložnice. Z ložnice je přístupná také velká šatna.
Dispozice domu je řešena kombinací trojtraktového a jednotraktového uspořádání, je přehledná a jednoduchá, klade důraz na maximální efektivitu využití prostoru a jeho kompoziční kvalitu.

Všechny obytné místnosti domu jsou orientovány na jihozápad a mají přímou návaznost na průběžnou lodžii, která rozšiřuje užitnou plochu místností o příjemný venkovní prostor k posezení.

Venkovní prostory a zahradní úpravy
Předprostor domu, který je zařezán do terénu, je jedním z výrazných prvků návrhu. Jeho nálevkovitý tvar uživatele vítá a vtahuje dovnitř. Zářez je vyložen z velkoformátových betonových panelů. Z těch jsou rovněž vyskládány opěrné stěny, které definují tento prostor.Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.11.18
Návštěvnost: 104 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
hodnocení Matějka 16.11.18 11:51
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.