Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům u Olomouce

Autor: Master Design s.r.o. | Martin Náhlovský, Jan Jadrníček, Michal Janáč
Adresa: Tovéř, Česká republika
Projekt: 2014 Realizace: 2016
Užitná plocha: 297 m²

Rodinný dům v Tovéři je ukázkou současné architektury, která ovšem nepopírá tradiční tvarosloví. Nachází se v souvislé zástavbě, která má charakteristické  znaky soudobého stavitelství v úrovni menších stavebních celků.

Parcela nadstandardních rozměrů disponuje téměř dokonalými parametry, příjezdem ze severu a zahradou na jih. Ojedinělost lokality je dána jednoznačně výhledy, kde nejsměrodatnějším je Svatý Kopeček, čehož návrh maximálně využívá a tímto směrem se otevírá.

Dům respektuje okolní prostředí a do stávající skládanky zapadá, aniž by docházelo k popírání soudobých vzorců. Využívá zároveň všech výhod (výměru, orientaci, kulturní propojení) a současně dodržuje přítomná omezení (zastavěnost, odstupové vzdálenosti, tvar zastřešení aj.).

Elementární tvar hmoty (víceméně kvádr o čtvercové podstavě) je zásadně  modifikován pouze diagonálním seříznutím zahradního objemu. Tímto řešením je dosaženo svébytného tvaru, který maximálně souzní se svým okolím - tedy s pozemkem, s předpokládanými provozy, se světlem a kulturním dědictvím (zahradní fasáda je záměrně orientována směrem na Svatý Kopeček).

Do výsledného díla promlouvají i další formální aspekty. Zcela určující je zde sedlové zastřešení (které je zapracováno v trochu netradiční sestavě) a všeobecně praktikovaná čistota, celistvost a kompaktnost. Dům v Tovéři nevyužívá toliko módní defragmentaci, naopak upřednostňuje velice účelný vzhled i formu. Fasády se tedy ukazují jako celistvé a fyzicky nečleněné. Žádné dekorativní materiály. Pouze terasová část je řešena zcela naopak - přesto plně v souladu s charakterem tohoto prostoru a části objemu stavby.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 14.11.18
Návštěvnost: 80 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
odvážny may 25.11.18 13:58
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.