Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům Pelinka

Autor: Kokeš Partners | Přemysl Kokeš
Spolupráce: Ing. Zuzana Ambrožová
Adresa: Žamberk, Česká republika | mapa
Investor: Jiří Pelinka
Realizace: 2015-16

V těsném kontaktu s historickým centrem města Žamberk, nad farním chrámem, vedle židovského hřbitova a pod kaplí Sv. Rozálie je ve velmi prudkém svahu stoupajícím k Tyršově rozhledně a vrchu Rozálka umístěno osm parcel pro výstavbu rodinných domů. Investor celé lokality má záměr situovat zde jen domy architektonicky hodnotné a svým domem zamýšlel prezentovat předvoj, nový charakter vtisknutý do tváře stráně. V exkluzivní krajinné i městské poloze vzniknou postupně elementární minimalistické domy.

Rodinný dům Pelinka je prvním z nich. Jedná se o dřevěný hranol konstruovaný z masivního dřeva na půdorysu 16 x 16 m. Dům je traktován po čtyřech metrech a vypadá jako vnější krabička od sirek opřená hranou o svah. Všechen život v domě se odehrává na jednom podlaží. Soukromí zajišťuje zadní atrium otočené do svahu a k lesu, ve kterém je zasazen strom a je zde proveden také otevřený svod ze střechy a výstup na pozemek. Na straně druhé je v prostorově nejvíce rozvinuta jídelna s kuchyní, která tak reaguje na zkušenost investora z jeho předchozího bydlení. Jedná se o komunitní místnost, místo setkávání s přáteli. Její význam je podtržen skleněnou stěnou, která propojuje jídelnu bez členění čtyřsklem o rozměru 6 x 2,8 m. Nabízí se tak jedinečný výhled do Žamberecké krajiny. Na jídelnu pak navazuje terasa přes zbytek průčelí. Dům je navíc prosvětlen střešními světlíky.

Protože je tato “krabička” opřena o opravdu prudký svah, vznáší se její podlaha téměř 5 m nad přilehlou silnicí. Vpředu se opírá o subtilní dvojici sloupů ve tvaru písmene V. Vzadu je pak podepřena garáží skrytou ve svahu, která je propojena s “krabičkou” jen úzkou železobetonovou stopkou. Ta obsahuje skutečně jen vertikální komunikaci, schodiště a výtah. Její organický tvar oválu navazuje na kulaté sloupy ve předu a kontrastuje s ostře ortogonální kompozicí dřevostavby nad ní. Stopka je provedena ze železobetonu a je tak možné v ní spatřovat odkaz na blízké československé opevnění.

Interiér a exteriér domu jsou v míře maximální propojeny. Schodiště spojující betonový bunkr vstupu a dřevěné stavby je provedeno industriální formou, kde je na lankách vyvěšená ocelová konstrukce nosníků a stupně jsou tvořeny hliníkovým slzičkovým plechem. Povrch stěn a stropů je tvořen masivním smrkovým dřevem, které je také přiznaným nosným materiálem. Na podlaze jsou použity široká jedlová prkna bez dělení v celé délce až 14 m. Interiéru tak vévodí dřevo, které je doplněno rozměrným krbovým tělesem z šedého cembonitu zajišťujícím také akustickou pohodu interiéru. Doplňky jako je autorský lustr, nebo stůl s masivní ořechovou deskou dokreslují atmosféru dřevěné stavby.

Konstrukčně nejsložitějším prvkem byla masivní konzola podepřená jen na čtyřech bodech dvojicí V sloupů. Ve stavbě jsou tak ukryté ocelové průvlaky, na kterých je deska zavěšena pomocí dvou řad šroubů. Ty se propisují jak v interiéru, tak v exteriéru a dotvářejí industriální charakter stavby přiznávající všechna konstrukční řešení.

Kompozičně a prostorově se dům podobá spíše pavilonu, abstraktnímu kvádru, který levituje, vznáší se nad okolní krajinou a ačkoliv jednoduchý a nenápadný dominuje svahu i městu svým architektonickým gestem.


Projekt
Fotograf
Jaroslav Hejzlar
Stavba
Fasádní desky Cembonit
Cembrit a.s.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 20.09.18
Návštěvnost: 61 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.