Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům, Mníšek pod Brdy

Autor: Ian Bryan Architects | Ian Bryan, Peter Hričovec
Spolupráce: Ing. Michal Němec, David Hruška, Ing. Michal Šibrava - statik, Vít Beran - zahrada, Truhlářství FESL - interiér
Adresa: Mníšek pod Brdy, Česká republika | mapa
Realizace: 2016

Jednopodlažní dům půdorysného tvaru L je osazen v rovinaté parcele v odlehlé části obce Mníšek pod Brdy. Parcelu podélného tvaru dům dělí na menší přístupovou část orientovanou k ulici, kde je parkovací plocha a vstup do domu a větší rekreační část se zahradou. Dům je svou hmotou horizontálně spjatý s terénem. Vertikálím prvkem je pouze tmavé těleso krbu s komíny, které kompozici protíná a vyvažuje. Z důvodu bezprostřední blízkosti stavění na okolních parcelách je dům koncipován jako skořápka uzavřená vůči komunikaci a sousedům a otevřená do vlastní zahrady, tak aby poskytovala soukromí svým uživatelům. Vnitřní strana skořápky se naopak otvírá téměř v celé ploše prosklením do zahrady. Z této strany je vše lemováno terasou, která je orámovaná betonovou markízou. Ta tvoří přirozené stínění a chrání před deštěm. Zahrada je přístupná z obytného prostoru a také jednotlivých pokojů.

Obálka domu je perforována slunečními paprsky jak skrze prosklení jihovýchodní fasády, tak skrze pásový střešní světlík v obytné části. Světlo proniká střešními světlíky také do obou koupelen.Tvar půdorysu udává i funkční členění domu na denní noční a technickou část.

Materiálově je dům řešen jako kombinace obkladu z modřínového dřeva bez povrchové úpravy, pohledového betonu se šedou omítkou a tmavých grafitových většinou ocelových prvků,  což jsou materiály naturálního charakteru, zapadající do kontextu přírodní lokality.

Dům je energeticky nenáročný. Vodu čerpá z vlastní studny. Je vytápěn tepelným čerpadlem vzduch voda. V celém domě je podlahové topení. Severní fasáda je plná, zateplená. Naopak jih je prosklený a absorbuje sluneční teplo.


Projekt
Fotograf
Aleš Jungmann
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 06.09.18
Návštěvnost: 49 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
dům mých snů rosta 13.09.18 11:53
Nádhernej barák... 14.09.18 12:13
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.