Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům věž v Tokiu
塔の家

Autor: Takamitsu Azuma
Adresa: 39-4, Jingumae 3-Chōme, Shibuya-ku, Tokio, Japonsko | mapa
Web: www.azuma-architects.com
Realizace: 10.1966 Užitná plocha: 65 m²
Zastavěná plocha: 20 m² Plocha pozemku: 20 m²

U japonských architektů obdivujeme, s jakým mistrovstvím se dokáží vypořádat se stísněným pozemkem. Na místech, kde by si většina Evropanů nedokázala představit ani garáž, se Japonci dokáží uskromnit a zastavět je pouze z poloviny. Jedním z prvních příkladů japonské minimalistické architektury je vlastní dům Takamitsu Azumy z poloviny 60. let minulého století, který si postavil minimalistickou šestipodlažní věž z pohledového betonu. V době vzniku věž hrdě převyšovala všechny okolní tradiční dřevěné domy. Dnes po více než padesáti lety je věž ukrytá v betonové džungli výškových budov v tokijské čtvrti Jingūmae. Tokijský urbanismus funguje jako živelný organismus. Buddhistický pohled nepřikládá stavbám velký význam. Že vlastní dům Takamitsu Azumy přečkal v téměř nezměněné podobě až dodnes, má největší podíl architektova dcera Rie Azuma, která dům dodnes obývá.
Minimalistický dům stojí na trojúhelníkové parcele o rozloze 20,5 m². Ve výsledku dům nabízí 65 m² obytné plochy. Některé části se rozprostírají přes dvě podlaží. V suterénu se nachází architektonický ateliér. Více než polovinu přízemí zabíral průchod z rušné komunikace Gaien-nishi Dori vedoucí k olympijskému areálu (Kenzo Tange, 1964) do postranní ulice, kterou dům zalepil. Původně se z průjezdu vstupovali do podzemního architektova ateliéru. V současnosti je průjezd využíván jako garáž. Jednotlivé místnosti v nadzemních podlažích jsou na sebe postupně vršeny bez jakéhokoliv oddělení pomocí stěn nebo dveří, což platí i v případě toalety s koupelnou. Funkce domu se mění cestou po schodišti, které tvoří vykonzolované betonové stupně bez podstupnic i zábradlí. S přibývajícími poschodími je povaha prostorů více soukromá, až je dům zakončen dětským pokojem s pracovnou a terasou. Krátce po dokončení se z domu stal vzor japonského moderního bydlení uprostřed hustě osídlení metropole s astronomickými cenami pozemků.
Autor: Petr Šmídek, 25.08.18
Návštěvnost: 59 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.