Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hlavní vlakové nádraží v Amsterodamu
Amsterdam Centraal

Autor: Pierre Cuypers, Adolf Leonard van Gendt
Adresa: Stationsplein, Amsterdam, Nizozemí | mapa
Web: www.ns.nl
Investor: NS Groep N.V.
Realizace: 1882-89

Centrální stanice je nejrozlehlejší vlakové nádraží Amsterodamu a hlavní vlakové nádraží nizozemských železnic. Jedná se o jeden z hlavních železničních uzlů Nizozemska a denně tudy projde kolem 250 000 cestujících. Je to druhé nejrušnější vlakové nádraží v zemi a nejnavštěvovanější národní kulturní památka Nizozemska. Současně se zde nachází konečná stanice metra. Na nádraží se lze dopravit i z České republiky spojem CityNightLine, který zahrnuje Prahu, Děčín nebo Ústí nad Labem. Vlakové nádraží navrhli architekti Pierre Cuypers a A. van Gendt a poprvé bylo uvedeno do provozu roku 1889.
Kombinuje gotický a renesanční sloh. Litinová konstrukce střechy haly překlenuje přibližně 45 metrů. Konstrukci vyrobil Andrew Handyside z Anglie. Hala je tvořena padesáti vazníkovými oblouky a byli navrženy L.J. Eijmerem, což byl stavební inženýr vlastnící železniční společnost Staatsspoorwegen. Pierre Cuypers navrhl hlavní nádražní budovu a také dekoraci vazníků a štíty hal.
Stavební práce začali v roce 1882. Stanice je postavena na třech uměle vytvořených ostrovech, které jsou vytvořeny pískem převzatým z dun nedaleko Velsnu. Ostrovy jsou známe pod názvem ,,Station Island". Stejně jako spousta budov v Amsterodamu je nádraží postaveno na dřevěných pilotách. V tomto případě bylo použito 8 687 pilot.
Od roku 1997 budova stanice, podzemí, stanice metra a okolí, prochází rekonstrukcí. Rekonstrukcí prochází také severo-jižní trasa metra, která by měla být otevřena roku 2017.
Zdroj: Jaroslav Drbal
Vložil: Petr Šmídek, 18.08.16
Návštěvnost: 49 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.