Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila Jeanneret-Perret
La Maison Blanche

Autor: Le Corbusier
Adresa: Chemin de Pouillerel 12, La Chaux-de-Fonds, Švýcarsko | mapa
Web: www.maisonblanche.ch
Realizace: 1912

Charles-Édouard Jeanneret nenabyl klasické architektonické vzdělání, ale i tak stihl před svými dvacetinami realizovat několik tzv. 'chalet', které navrhl v rodném městě společně se svým učitelem z místní umělecké školy Charlesem L'Eplattenierem. Tyto horské chalupy s masivní kamennou podezdívkou a příkrou střechou dokonale napodobovaly regionální sloh. Po návratu ze zahraničních cest (pracovní na západ a poznávací na východ) zužitkoval mladý Jeanneret všechny poznatky v neoklasicistní vile pro své rodiče, která ve vysokohorském prostředí působí jako zjevení a výrazně se odlišuje okolních chalup včetně raných Jeanneretových staveb. V době dokončení nebyla stavba přijatá příliš kladně, neboť se očekávalo, že prvky, kterými se nechal Jeanneret inspirovat ve Středomoří, nebudou v zasněženém alpském prostředí fungovat.
Zářivě bílá vila stojí v rezidenční čtvrti Pouilerel na okraji lesa ve východním svahu nad hodinkářským městem La Chaux-de-Fonds. Třípodlažní objekt spočívá na mohutné podezdívce, která z jedné poloviny ukrývá suterén vily a na jižní straně vynáší pečlivě udržovanou francouzskou zahradu s trelážemi, loubím a dřevěným altánem. Dům disponuje dvěma vstupy: spodní cesta pro pěší přes dolní zahradu a prosmýknutí úzkou branou, horní příjezdová komunikace se naopak svažuje a do posledních chvíle si uchovává moment překvapení z jedinečného výhledu. Obě pečlivě komponované cesty vedou k hlavním vstupním dveřím v zadní části domu, kde půlkruhové křídlo doplňuje nautické okno a zdobí jej madlo ve tvaru ještěrky.
Řazení místností odráží spíše tradiční principy, které se Jeanneret naučil v Paříži u Perreta či v Berlíně u Behrense (také lze vysledovat paralelu k Wrightovu domu Winslow v Chicagu z roku 1894). O to více se mladý Jeanneret zaměřil na promýšlení detailů a užití materiálů jako eternitové střešní tašky nebo linoleové podlahy. Získal příležitost navrhnout tapety, vestavěné skříně i volně stojící nábytek.
Rodina se do vily se nastěhovala ještě před začátkem první světové války. Sám Jeanneret v domě bydlel i pracoval v období 1912-15, kde se mohl soustředit na vizionářské projekty typu Dom-Ino. Vysoké pořizovací náklady však rodinu přiměly vilu v roce 1919 prodat a přestěhovat do podstatně skromnějšího jednopodlažního domu obydlí na břehu Ženevského jezera (Villa Le Lac, 1924).
Vila Jeanneret-Perret byla v roce 1979 zařazena mezi švýcarské národní památky. Následně dům zakoupila nadace Maison blanche, která jej v roce 2005 zrekonstruovala a zpřístupnila veřejnosti.
Autor: Petr Šmídek, 24.07.18
Návštěvnost: 70 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.