Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům Periskop

Autor: Petr Hájek Architekti | Petr Hájek, Martin Stoss, Cornelia Klien, Tereza Keilová, Nikoleta Slováková
Adresa: Divoká Šárka, Liboc, Praha, Česká republika
Náklady: 6 000 000 CZK Projekt: 2013
Realizace: 2013 Užitná plocha: 120 m²
Obestavěný prostor: 420 m³

Rodinný dům je umístěn v řadové zástavbě  poblíž přírodní rezervace Divoká Šárka. Dům je přisazen k místní komunikaci s parkovištěm pro osobní auta.  Komunikace je pevnou hranicí odkrajující městskou zástavbu od nádherné krajiny.
Přáním stavebníka bylo vybudovat dům, který by v sobě propojil dvě protichůdné podmínky zadání. Obytná část v přízemí domu měla být přímo spojena se zahradou a zároveň měl být zajištěn průhled do údolí. To se však zprvu zdálo nereálné,  neboť nerušenému  pohledu z přízemí vadila komunikace, parkoviště osobních aut a hradba z hustého stromořadí. Bezvadný pohled do krajiny byl možný pouze z výšky čtvrtého podlaží a více. Do úvahy tedy přicházela taková řešení, která by umožnila transportovat obraz z vyšších pater do úrovně zahrady. Hned z počátku jsme zavrhli digitalizaci obrazu a jeho promítnutí na plátno, přestože by se nám zamlouvalo. Investor si však umělý obraz nepřál a jednoznačně preferoval pravý "analogový" obraz. Inspirací pro východisko z našeho problému se tak stal princip periskopu.
Dům je ve své podstatě tubusem periskopu, do kterého je následně  vestavěn rodinný dům. Primární zrcadlo je pevné. Spodní zrcadlo je pohyblivé a může být ručním mechanismem posunováno do všech tří úrovní. Zrcadlo vyplňuje celou jednu stranu pokoje a předává obraz krajiny do všech podlaží domu. Ve výsledku vzniká dojem, že jedna stěna místnosti je velkým oknem.
Konstrukce domu je ocelová sendvičová. Vnější obklad je z oxidovaného plechu, vnitřní povrch z kovových bíle natřených ocelových plátů.
Petr Hájek
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 11.07.18
Návštěvnost: 78 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.