Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům s ateliérem

Autor: Holiš + Šochová architekti | Hynek Holiš, Šárka Holišová Šochová
Návrh zahrady: Magdaléna Myšková Kaščáková
Adresa: Benešov, Česká republika | mapa
Investor: Hynek Holiš a Šárka Holišová Šochová
Projekt: 2014-15 Realizace: 2015-16
Užitná plocha: 177 m² Zastavěná plocha: 103 m²
Obestavěný prostor: 650 m³

Stavět dům v proluce bylo naším snem. Po třech letech hledání a prohlídek mnoha beznadějných pozemků v blízkém i dalekém okolí Benešova jsme narazili na ceduli "NA PRODEJ" za oknem řadového domu v jedné z mála lokalit Benešova s původní zástavbou poblíž středu města, která byla za komunismu urbanisticky zcela rozvrácená.

5 min. chůze od náměstí, malá zahrada, která se opticky spojuje s okolními ve velký sad, původní jednopodlažní dům ve stavu ke zbourání, částečně podsklepený kamenným sklípkem s cihelnou klenbou. Víc jsme si ani nemohli přát.

Koncept domu se zrodil ještě ten den, kdy jsme si pozemek poprvé prohlédli a v podstatě už se nezměnil. Na ateliéru (příležitosném pokoji pro hosty), garáži a zázemí domu je posazena obytná část s polozapuštěným a převýšeným obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou propojenou se zahradou a nad tím klidová část - koupelna a dvě ložnice obrácené do zahrad. Uliční fronta stávajících domů má jen jedno společné a to, že každý je zcela jiný. I proto jsme se rozhodli prolomit část hmoty průčelí ve prospěch vstupního dvorku. Ten poskytuje zklidněný vstup do domu, příjemné průhledy z ateliéru a v patře odstup obytné části od ulice s přirozeným stíněním jižního sluníčka korunou stromu. Dvůr od ulice dělí plechová brána. Jednotlivé části domu záměrně výškově navazují na okolní římsy a hřebeny a utváří řád v protiváze k prolomení hmoty v ulici.

Konstrukčně byl dům navržený jako vyzdívaný z tvárnic Durisol s železobetonovými stropy. Chtěli jsme ale také využít cihly z původního domu, což se povedlo u štítových nosných stěn, které nemusí být tepelně izolační. Nakonec to stačilo na přízemí, ostatní cihly jsou nové. Od začátku jsme také věděli, že když cihly, tak neomítané s přiznáním nekonečné struktury a všech nedokonalostí.

Dům má ohřev vody a vytápění plynovým kotlem. Ten je umístěný v prostředním patře v hospodářské místnosti mezi štítem při sousedovi a truhlářsky provedenou kuchyňskou stěnou. Tím se co nejvíce zkrátily rozvody vody a topení. Současně se zde podařilo do jednoho prostoru soustředit spíž, technické zázemí a pračku se sušičkou a ušetřit "drahou" podlažní plochu.

Vnitřní povrchy - podlahy jsou z litého terazza nebo pokryty celoplošnými bavlněnými koberci, stěny omítané nebo z režného cihelného zdiva, schody a nábytek z modřínu. Okna v přízemí (ateliér) z eloxovaného hliníku, v obytné části modřínové. Venkovní povrchy - světlá omítka dvouvrstvá štuková, v přízemí načerno natírané betonové cihly nebo režné cihly plné pálené, černá plechová vstupní brána, betonové a žulové schody na zahradu a vydláždění dvorů z žulových odseků v kombinaci s opracovanými masivními žulovými prvky.

Nedílnou součástí je návrh zeleně s dominantou vstupního dvorku, Dřezovcem trojtrnným, mohutnými modrými hortenziemi v zadním dvorku a samotnou zahradou za domem, rozdělenou živými ploty z buxusů a tráv do tří za sebou řazených částí - "okrasnou" s levandulemi, bobkovišní a spoustou trvalek doplněnou o bylinky k přípravě jídel, pobytovou s ohništěm a muchovníkem a užitnou s jahodami, malinami, angrešty, jabloní a višní.Projekt
Fotograf
Tomáš Rasl
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 07.06.18
Návštěvnost: 101 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Strom a základy ferdos 06.06.18 18:09
Palec nahotu Eva 07.06.18 08:06
Výborné Ivana 07.06.18 08:52
... Daniel 07.06.18 10:18
Prima bydlení se zachováním soukromí. Andrea Padevítová 08.06.18 07:18
Tak,... šakal 08.06.18 08:21
Výborně 08.06.18 17:20
Gratulace Radek Horyna 12.06.18 14:14
Krásná práce Iveta Závodná 14.06.18 09:40
PBŘ Tomáš Cahel 17.06.18 22:54
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.