Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům pro bráchu

Autor: ATELIER 111 architekti s.r.o. | Lukáš Smetana, Jiří Weinzettl
Zahrada: Zdeněk Marek
Adresa: Nádražní 1214, Pacov, Česká republika | mapa
Projekt: 2011 Realizace: 2013
Užitná plocha: 101 m²

Dům stojí na parcele situované mezi uliční a soliterní strukturou zástavby, tedy na hranici starší a mladší části města Pacov. Svojí hmotou přitakává ulici, prodlužuje jí a ukončuje. Stává se posledním, v opačném případě prvním v řadě, nepřehlédnutelnou individualitou. Jeho neobvyklý tvar vychází z atypického půdorysu parcely, orientace vůči světovým stranám a zejména z omezené velikosti pozemku kontrastující s rozsáhlým stavebním programem. Do domu se vstupuje přímo z ulice. Hlavní obytný prostor – jídelna s kuchyní v úrovni přízemí a převýšený obývák přístupný po šesti schodech – se otevírá do zahrady velkými francouzskými okny, z ulice skrytými za plotovou zdí. Druhé a třetí podlaží zabírají ložnice a dětské pokoje. Pod obývákem je o půl patra níž zapuštěné podlaží s technickým zázemím domu, kde nechybí ani spižírna a sklep. Do těchto prostor se lze dostat buď z venku, nebo po jednoramenném schodišti přímo od kuchyňské linky.
Garáž umístěná na samotné hranici protilehlé strany pozemku umožňuje zaparkování až tří vozidel. Přesto neubírá zahradě žádnou plochu. Zatravněná střecha přecházející ve svažující se zahradu vytváří směrem k domu jedinečný útvar – umělý kopec. Ten se stává ústředním prvkem v pohledu z exteriéru, zelenou podnoží vzdálenějších střech sousedních domů; místem, kde si děti rády hrají.

„Na staveništi to žije. Verča s Davidem běhají po hromádkách deponky. Užívají si přirozený chaos, dokud to jde. Pak totiž zakročí architekt. Na konci budoucí zahrady navrhne přístřešek pro dvě auta a přes půl pozemku natáhne příjezdovou cestu. Na zbytku vytvoří umělou pohledovou krajinu a zahradu obežene zdmi. O rok později: Na zahradě to žije. Verča s Davidem běhají po hromadě, kterou sem navezlo 15 tatrovek. Deponka nestačila. Sáňkují. Pod nimi parkují tři auta, ani to nevědí. Garáž je zavrtaná v kopci, který je v místě hranice pozemku ukrojen, takže nedosáhl svého vrcholu. Dole v údolí odpočívají milovaní rodiče. S lahví whisky na stole vzpomínají na těžké časy, kdy za pomoci dětí a všech svých návštěv ručně vrstvili přivezenou zeminu postupně výše a výše. Díky tomu teď mohou vylézt z chráněného ústraní na kopec a podívat se, co se děje ve světě." (autor zahrady Zdeněk Marek)
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 07.05.18
Návštěvnost: 89 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.