Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce rodinného domu v Bohnicích

Autor: ARCHPORT | Vojtěch Hybler, David Dvořák
Adresa: Bohnice, Praha, Česká republika
Projekt: 2014-16 Realizace: 04/2016 - 02/2017
Užitná plocha: 174 m² Zastavěná plocha: 108 m²
Plocha pozemku: 362 m²

Realizační firma domu: JTM Partners s.r.o.
Realizační firma interiéru: ACER DESIGN s.r.o.
Návrh zahrady a interiérové zeleně: Stanislav Hybler
Foto: Kompost.works / BcA. Petr Polák, Bc. Matěj Hošek

Dle dohledaných podkladů byl prapůvodní dům postaven ve třicátých letech dvacátého století a dále pak kompletně přestavěn v sedmdesátých letech. Před navrhovanými úpravami měl dům komplikovanou a nepřehlednou dispozici přízemí, převážně neobytné podkroví a sklepní prostory s technickým zázemím ve velmi špatném stavu. Původní rodinný dům měl sedlovou střechu s výrazným sedlovým vikýřem do ulice a malý přístavek s hlavním vstupem a koupelnou směrem k průjezdu. Na pozemku se dále nacházela dvougaráž, která byla skrze původní vjezd pro většinu dnešních osobních automobilů nepřístupná.
Rodinný dům se nachází na začátku (konci) skupiny řadových domů v Praze v Bohnicích. V porovnání s ostatními domy v ulici (v řadě) zůstal původní objekt „zakrslý“ a svým měřítkem neadekvátně ukončoval souvislou řadu domů. Naším cílem bylo tuto souvislou řadu vhodně zakončit domem se „správnou velikostí“. V tom nás však limitoval drobný „detail“ v podobě okna ve štítové stěně sousedního objektu, které i přes snahu diskutovat s vlastníky muselo být zachováno.
Rozhodli jsme se proto blok domů zakončit nárožním hliníkovým vikýřem, který udává charakter uliční fasádě a výškově navazuje na římsy sousedních objektů. Kompozice nárožního prvku je doplněna o plechovou římsu, ve které je schovaný okapový žlab. Zbytek domu je omítnut světle šedou tenkovrstvou omítkou. Sedlová střecha je opláštěna betonovými střešními taškami zinkově šedé barvy.
V rámci úprav jsme dům očistili o veškeré přebytečné přístavky. Detailními průzkumy jsme zjistili, které části konstrukce domu je vhodné zachovat a které je třeba odstranit. S ohledem na zjištěný stav konstrukcí byly z původního domu zachovány pouze přízemní obvodové stěny.
Základním požadavkem bylo maximálně zefektivnit stávající dispozici a na malé zastavěné ploše vytvořit plnohodnotný rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu. Výsledným řešením jsou maximálně otevřené prostory a minimální komunikační plochy, které by domu ubíraly cenné metry čtvereční, byť jsou v navrhované dispozici zřetelné stopy původního domu, zejména v přízemí. Tím nejdůležitějším prostorem v domě je  obývací pokoj s kuchyní s přímou návazností na venkovní terasu a zahradu. Těžištěm obývacího pokoje je tmavý blok s krbovou vložkou. Prostor je opticky dělen výrazným překladem v místě původní nosné stěny. Na obývací pokoj navazuje směrem do zahrady pracovna, která je skryta za „tajnými“, posuvnými dveřmi.
V podkroví je dominantním prostorem schodišťová hala. Středobodem této haly je kvádrový piedestal pro interiérovou zeleň, která hraje v interiéru domu významnou roli i v dalších místnostech. Pokoje a ložnice jsou vybaveny vlastními úložnými prostory a skýtají dostatek soukromí. Koupelna v podkroví je koncipována jako prostor pro relaxaci s minimem rušivých elementů.
Původní garáž na pozemku byla přestavěna na zahradní altán se saunou, malým dvorkem s grilem a úložným prostorem pro zahradní nábytek a nářadí.  Měřítko garáže bylo zachováno, jen jsme ho podpořili vertikálou komína vytvářející dominantu zahrady.  Střecha garáže byla osázena zelení.
Archport
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 06.05.18
Návštěvnost: 103 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.