Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Modřanech
Krabička plná pokladů z cest

Autor: ATELIER KUNC architects, s.r.o. | Michal Kunc, Michal Matějíček
Adresa: Modřany, Praha, Česká republika
Investor: manželé Brázdilovi
Projekt: 2009 Realizace: 2016
Užitná plocha: 175 m² Plocha pozemku: 1200 m²

Ve městě, ale hlavně v přírodě
Na okraji Prahy, v místech, kde městské čtvrti dávno zůstaly za námi, si dva mladí manželé Veronika a Zdeněk Brázdilovi našli krásný pozemek na konci zástavby.

K parcele vede komunikace, která u ní doslova končí. Dál už jsou jen louky a lesy. Umístění přízemního bungalovu na přední část pozemku k ulici poskytuje oběma obyvatelům dostatek prostoru a vytváří soukromí, a to nejen od uliční strany, ale i ze strany nejbližších sousedů.
 

Prostorový koncept

Dům, který chrání soukromí
Dům je ve tvaru písmene "L", má malé polo atrium, otevírá se do soukromí zahrady a z ulice je zcela uzavřen. Umístění bungalovu rozdělilo zahradu na tři části - uliční část, kde rostou velké traviny a keře a při návratu majitelů je tato "městská zahrádka" vítá. Navazuje střední pobytová zahrada - krytá pergola s terasou a bazénem, vytváří klidný záliv kolem pokojů a ložnice majitelů a konečně velkoryse pojatá hlavní část "divoké" zahrady. Ta je koncipovaná tak, že se během roku barevně proměňuje a skrze rozlehlá okna, nahrazující pevné stěny poskytuje stále krásný a denně proměnlivý pohled do přírody. V obývacím prostoru s kuchyní tak majitelé získali obrovský živý obraz. Originál: v létě sytě zelený, na podzim hrající všemi barvami a v zimě zklidněle tichý a bílý.
 

Hlavní přání

Propojení bydlení s terasou a zahradou
Vlastní dům je konstrukčně jednopodlažní zděná stavba v nízkoenergetickém standardu. V interiéru i exteriéru byly použity světlé tóny a přírodní materiály. V kombinaci s velkými prosklenými plochami máte silný pocit, že bydlíte přímo v zahradě. Zadání manželů k zahradě bylo propojit žití venku a uvnitř a respektovat přitom přirozený ráz okolní krajiny lesů a luk, prolnout se citlivě s přírodou. Samotná zahrada v sobě pak obsahuje skryté části a detaily například v podobě bambusového hájku u kryté terasy nebo kompozici z kamenů, navozující vzpomínky na cesty po Japonsku.
 

Koncept šťastného bydlení

Dům, který je domovem
Bungalov v Modřanech je dalším z rodinných domů, které naplňují koncept pohodového bydlení Ateliéru Kunc Architects. "Máme za sebou roky a roky práce, mnoho rodinných domů a asi tisíce hodin rozhovorů, mnoho setkání i výměn názorů a životních zkušeností. Vytvořili jsme si vlastní "filozofii bydlení", souhrn našich pozitivních zkušeností a chytrých nápadů, vydestilovaných z předchozích rozhovorů s klienty a z našich domů a interiérů. Ovšemže tento souhrn sám o sobě nikomu štěstí nepřinese. Ale může přinést skvělý výsledek - rodinný dům, který svým obyvatelům dává radost a pocit domova. Protože naše architektura je právě o bydlení a bydlení pro nás znamená domov, šťastný domov."
A to je i případ této realizace, kde se tuto filozofii podařilo díky souznění s majiteli dotáhnout doslova na 200%, doplňuje autor filozofie spokojeného bydlení a hlavní architekt a zakladatel ateliéru Michal Kunc.

Slovo Veroniky Brázdilové

"Vybrali jsme si s manželem právě tvorbu AKA, oba Michaly, protože dlouhodobě sledujeme tvorbu studia, sdílíme jejich filozofii, že architektura je především o pohodlném bydlení, líbí se nám, jak Michal v ateliéru pracuje s propojením vnitřku a venku, a s celkovou atmosférou a emocemi.
Později se z nás v průběhu setkávání stali blízcí přátelé, našli jsme stejné záliby a koníčky a dokonce připravujeme do budoucna zajímavý společný projekt, který se také bude týkat především pohody bydlení a jak si ji co nejvíce užít,"
říká majitelka domu Veronika Brázdilová.
"Osobně mne na začátku nejvíc bavil Michalův přístup, živá diskuse o nás, jak žijeme, jaké máme potřeby, ale i sny a přání, náš styl života. Z toho vznikl originál domu a bydlení jen pro nás," doplňuje vzájemnou souhru Veronika Brázdilová.
 
Dům plný vzpomínek na cestování
Majitelé se rádi toulají po světě. To měli od začátku s architektem Michalem Kuncem společné.
Interiér a bydlení v domě bylo citlivě navrženo tak, že vzpomínky z cest v podobě artefaktů a uměleckých sběratelských kousků fungují jako doplňky k modernímu vzdušnému domu propojenému s přírodou venku. Artefakty tak dotváří pocit jedinečnosti a originálu. Dům pak působí jako obraz nebo báseň.

Kdo v domě bydlí

Rozhovor s Veronikou Brázdilovou
Veronika v současné době pracuje na pozici CEO ve společnosti XEROX pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Předtím působila na vedoucích pozicích v oblasti obchodu a marketingu v O2, CCS, SGS a Eurotel. Do technologického byznysu se snaží jako žena vnést větší lidskost a empatii a současně měnit zajetá pravidla. Aktivně se také mnoho let věnuje leadershipu a mentoringu.

Hned úvodem se nabízí otázka odkazující ke konceptu šťastného bydlení Ateliéru Kunc Architects: jste v domě v Modřanech šťastni?
Jsme! Je to náš domov, to jsme od začátku cítili. Michal hodně mluvil o emocích, které má dům vyvolávat, aby se stal domovem. A to se povedlo. Máme oba s manželem rádi společnost a přátele, často je tady plno lidí a vidím, jak je tady všem dobře a mám z toho radost.

Jak se dům proměňuje v jednotlivých ročních a denních obdobích?
Dům je nedílnou součástí zahrady, je do ní víc a víc "vrostlý". Protože jsme často díky počasí nebo po návratu z práce uvnitř, tak dům vnímáme víc jako bydlení na zahradě než jako stavbu. Díky velkým oknům máme zahradu a její změny a nálady přírody pořád doma. Uklidňuje nás to a utváří hodně náš životní styl. Teď je podzim, těšíme se na večerní sezení s ohněm v krbu a klidnou pohodu, za okny s výhledem do tmavnoucího nebe. Každá roční doba přináší něco jiného, podzim a táboráky s opékáním špekáčků, zima a sezení v teple u krbu, jaro a kytky a hlavně léto, u bazénu a venku!

Propojení interiéru a exteriéru je zde téměř absolutní: nemáte pocit ztráty soukromí?

Ze začátku jsme měli lehkou obavu, ale hned po nastěhování jsme byli příjemně překvapeni atmosférou útulnosti a pohody a příjemné energie, která z domu a místa vyzařuje. Michal nám dům navrhl včetně kompletního zařízení interiéru a nábytku, stěhovali jsme se tedy do téměř hotového interiéru, který jsme znali ze studie a těšili se na něj. Velké prosklené plochy dnes vidím jednoznačně jako velkou výhodu, pozorujeme zahradu a nálady počasí a jsme toho součástí. To jsme si s manželem vždy přáli.

Dům mimo jiné vytváří "schránku" pro vaše sbírky z cest po světě - byl to záměr?
Ano, byl. Hodně jsme s Michalem mluvili o našich cestách po světě, všichni hodně cestujeme, a tak bylo jednoduché se dohodnout na podobě interiéru, který v sobě nese vzpomínky na naše cesty. Michal si poslechl naše příběhy a navrhl interiér, v němž naše cestovatelské artefakty mají dané místo a vytvářejí celkovou atmosféru, která nám naše cesty připomíná.

Plánujete společně s architektem něco dalšího?
Ano, máme spolu s manželem a Michalem stejnou energii, rádi něco tvoříme, v tuto chvíli připravujeme nový prostor na bydlení, opět nabitý atmosférou pohody a cestování. Nechte se překvapit.Projekt
Fotograf
Aleš Jungmann
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 23.04.18
Návštěvnost: 92 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.