Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vlastní dům Jørna Utzona

Autor: Jørn Utzon
Adresa: Hellebaek, Dánsko | mapa
Realizace: 1950-52

Návrh vlastního domu tehdy 32-letého architekta byl ovlivněn zkušenostmi z cest po Maroku, Mexiku a severní Americe. Utzon tehdy poznamenal: "Jednoduchý životní styl v harmonii s přírodou - žít několik týdnů s Araby v poušti a v horách, pozorovat indiány v Americe - to zásadně ovlivnilo úvahy o našem budoucím domě."

V návrhu je evidentní inspirace dílem F. L. Wrighta a Miese van der Rohe. Wrighta navštívil Utzon v roce 1949 během své cesty po severní Americe. Návrh domu je konstrukčně logický a elementární, stejně jako primitivní architektura. Přirozené stavění umocňuje navazující přírodní kontext. Dům má jen jednu otevřenou fasádu, a to jižní. Severní tvoří dlouhá zeď z režných cihel.

Utzon se inspiroval Miesovým precedentem ověřovacího modelu stavby 1:1 a zvolil stejnou metodu. Výsledná maketa měla prověřit působení slunce v interiéru, výhledy z domu a zejména vyvolat nadšení u jeho otce Ågeho, významného stavitele lodí v Elsinore, a současně u tchána, jejichž finanční podporu pro realizaci vlastního domu nutně potřeboval. "Můj rozpočet byl napjatý, rozhodl jsem se využít místní řemeslníky a obvyklé materiály".

Utzon nezhotovil pro stavbu žádné plány. Stavbu řídil přímo na místě a instruoval řemeslníky ústně. Tuto metodu stavění zažil během praxe u finského architekta Alvara Aalto, který obdobně zrealizoval slavnou vilu Mairea (1939). Utzon nechal nejprve postavit zedníky dlouhou severní zeď. Následně zakoupil plnou vlečku vyřazených reklamních cedulí o rozměru 5 x 2,5 metru z velodromu Forum a nechal z nich postavit ukázkovou maketu jižní části domu. Již během realizace navštívili stavbu významní architekti. Traduje se, že slavný dánský architekt a designér Arne Jacobsen na adresu Utzona prohlásil: "Již teď je lepší než já".

Dům se nachází na předměstí Helsingoru v Hellebæku. Cesta z Kodaně sem zabere 45 minut. Dům má maximální zastavěnou plochu 130 m², což byla podmínka pro poskytnutí státní půjčky. Je navržen co nejvíce úsporně z minima materiálů.

Základní modul domu je 120 mm a vychází z rozměrů použitých průmyslově vyráběných bílých cihel. Od základního modulu jsou odvozeny rozměry (48, 60, 72, 84 cm) dalších stavebních výrobků - dveří, obkladů atd. V interiéru jsou použity stejné materiály jako v exteriéru. Kromě cihel je významně použito borovicové dřevo. Zajímavostí je elektrické podlahové vytápění.

Nedlouho před svou smrtí pověřil Utzon svého syna Jana, aby dům rozšířil a zmodernizoval. Výsledné podoby se již nedožil. Je pochován na hřbitově v Hellebæku, stejně jako jeho otec a bratr.Autor: Jan Kratochvíl, 04.04.18
Návštěvnost: 73 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.