Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům B ve Vlašimi

Autor: archicraft | Miroslav Krátký, Lenka Sándor, Jan Tomáš Cieśla
Adresa: Vlašim, Česká republika
Investor: manželé Zelenkovi
Projekt: 2010 Realizace: 2015

Pozemek
Dům je situován v severní části pozemku. Nevyužitý prostor s trávníkem je možné chápat jako odclonění od ulice, jako vhodný bude listnatý strom většího vzrůstu. Příjezdová brána je posuvná a při její otevření není možné užít branku. Za brankou je místo pro popelnice.
Do jižní zahrady se dům otevírá obytnými místnostmi a atriem. Relaxační / hostovské křídlo je propojeno s obytnou částí přes zimní zahradu. Bazén je umístěn ve volné vazbě na jižní terasu kolmo na spádnici (menší terénní úpravy). Mezi bazénem a terasou vzniká pobytová louka s dětským hřištěm, chráněná před pohledy od sousedů. Zároveň bazén neruší přístup na zahradu mimo sezónu.

Zahrada

Zahrada je přístupná ze všech prostor u jižní fasády - z obývacího pokoje, zimní zahrady i křídla hosta. Je počítáno se shlukovým uspořádáním okrasných listnatých stromů v jihozápadním cípu a s opadavým stromem s vysokým kmenem před jižní fasádou.

Hmotové výtvarné řešení
Hlavní hmota a relaxační křídlo obepínají centrální atrium, které je částečně průhledné ze severu i jihu. Atrium je od vstupu odděleno nízkou zídkou a od zahrady zimní zahradou. Není zamýšleno klasické pojetí zimní zahrady s temperovaným vzduchem, jedná se pouze prosklený prostor chráněný před větrem a srážkami.
Členitá hmota domu je sjednocena materiálovými a výtvarnými prostředky - společné prostory domu jsou akcentovány předsazenou fasádou v kontrastní barvě, stejnou estetiku mají i navazující prostory jako vstupní brána a jižní terasa.

Dispozice
Dispozici hlavního křídla v přízemí je zásadní průhlednost na všechny světové strany. Obytný prostor je obehnán stejným materiálem jako atrium a posiluje tak snahu o scelení interiéru s exteriérem.
Pro relaxační křídlo je počítáno s variabilním užitím pro hosty, cvičení, rušivé akce pro běžný chod rodiny apod.
Patro hlavního křídla umožňuje v centrální části umístění herny. Šatna a koupelna rodičů jsou prosvětleny z prostoru schodiště respektive přes ložnici a nemají okna ve fasádě.

Konstrukční systém
Ve vytápěné části jsou na stěny z akumulačně i staticky vhodného materiálu (např. betonové tvárnice tl. 19cm, vápenopískové cihly) ukládány železobetonové panely, stejně tomu tak je v případě zastřešení bez otvorů. Přízemní prosklená část je vynesena rastrem ocelových sloupů.
Pro tepelnou ochranu domu je v této fázi uvažováno s kompletním zateplením z minerálních rohoží (kolmé vlákno tl. 24cm).
Doplňkové stavby mají dřevěnou konstrukci.
archicraft


Projekt
Fotografie
Robert Žákovič
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 22.01.18
Návštěvnost: 3059 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.