Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce domu typu Okál

Autor: Pavlíček Hulín architekti | Jaroslav Hulín, Šimon Jiráček, Jiří Pavlíček
Adresa: Braník, Praha, Česká republika
Projekt: 2014 Realizace: 2017
Zastavěná plocha: 184 m² Plocha pozemku: 1000 m²

Návrh vychází z omezeného rozpočtu na stavbu. Hlavním motem návrhu je sjednocení nesourodých prvků domu. Tento koncept je aplikován jak v exteriéru, tak v interiéru. Obytný prostor je otevřen až k hřebeni, je prosvětlen novými vikýři a jeho stěny, stropy i podlaha jsou obloženy vzhledem k faktu, že dům je dřevostavba, borovicovou překližkou. Místnosti se zvýšeným nárokem na užívání (koupelna, kuchyně) jsou navrženy z bezúdržbových materiálů a v monochromatickém provedení.

Původní dům katalogového typu okál byl postaven v sedmdesátých letech minulého století. Produkce tohoto typu domu probíhala masově – jednalo se totiž o jeden z mála typových domů dostupných v socialistickém Československu.
Vzhledem k omezenému rozpočtu nedošlo při rekonstrukci k žádným podstatným stavebním změnám. Hlavním motem návrhu se proto stalo sjednocení výrazu jednotlivých nesourodých prvků. Tento koncept byl aplikován jak na interiér, tak i na exteriér budovy.
Návrh se zaměřil zejména na přeměnu podkroví. Přidané světlíky a stropy otevřené do štítu zajistily v interiéru více světla a prostoru. Prostor byl dále rozdělen na denní a noční část. Hlavní otevřený obývací prostor se rozprostírá mezi kuchyní na jedné straně a domácím kinem na druhé – vzájemně propojené velkou jídelnou. Noční část sestává z ložnice a šatny. Noční a denní část propojuje chodba, která vede rovněž do koupelny. Přízemí a suterén zůstaly bez zásahů.
Zdi a stropy interiéru jsou obloženy borovicovou překližkou pro zdůraznění dřevěné konstrukce domu. Podlaha je vyrobena z borovicových prken, tak aby ladila s materiálem stěn. Prostory s většími požadavky na údržbu, jako je kuchyň a koupelna, jsou navrženy v bezúdržbových materiálech s monochromatickou barevností.
Exteriér je sjednocen do elegantní bílé barvy s omítnutými zdmi a plechovou střechou, která sbližuje původně rurální charakter domu s jeho městským okolím. Dům je izolován minerální vlnou pro zajištění současných tepelných požadavků.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 27.12.17
Návštěvnost: 8223 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Nejhezčí Okál Lucie 28.12.17 11:58
uchycení překližky hemenex 29.12.17 14:25
decentné arch. Jánoš 09.01.18 10:20
velmi pěkné Pavel Hlavizna 11.01.18 09:07
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.