Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hlavní vlakové nádraží Delft
Delft Central Station

Autor: Mecanoo
Adresa: Stationsplein, Delft, Nizozemí | mapa
Web: www.ns.nl/en/stations/delft.html
Investor: Ontwikkelingsbedrijf Spoorzone, ProRail, Gemeente Delft
Projekt: 2006-10 Realizace: 2012-17
Užitná plocha: 28320 m²

V sobotu 28. února 2015 bylo oficiálně zprovozněno nové hlavní nádraží v Delftu. Rozlehlý objekt v sobě kromě dopravní funkce obsahuje také 19 430 m² kancelářských plocha sloužící místní radnicí, která bude dokončena v příštím roce. Nový terminál stojí v těsné blízkosti historické nádražní budovy, které bude přestavěna na obchody a kavárny. Prostorem před nádražím je využíván pro autobusovou dopravu. Hlavním impulsem tak rozsáhlého projektu byla snaha zrušit stávající železniční koridor, který tvořil pevnou bariéru a rozděloval Delft na dvě poloviny. Dráha se přemístila do podzemního tunelu, zatímco na uvolněném místě se může rozšiřovat veřejných prostor. Vstupní hala o rozloze 2450 m² se nachází přímo nad železničním tunelem. V lobby se kromě informací a prodeje lístků nachází 850 m² komerčních ploch s obchody a stravováním. Hned při výstupu z vlaku návštěvníci mohou na stropě spatřit historického siluetu města. Jako předobraz pro podhledové lamely posloužila veduta Delftu od malíře Johannese Vermeera. Snahou architektů bylo symbolicky propojit staré a tradiční město s moderní vizí. Delft má dlouhou tradici a zároveň je světovým lídrem v oblasti technologií, za což vděčí zdejší technické univerzitě. Inovativní způsob propojující novostavbu s historií města se vedle interiéru promítá také na fasáda budovy. Působivě zastropení haly je tvořeno 4 000 zvlněnými lamelami, na nichž je natištěná historická mapa Delftu z roku 1877 v typické modré barvě. Lamely a zprohýbaný strop způsobují, že v každém místě je obraz trochu odlišný. Při každé návštěvě nádraží tak můžete objevit něco nového. Sloupy a stěny jsou pokryty mozaikou z tradiční delftské keramiky, pro kterou je charakteristická modrá barva. Je to jeden z nejvýznamnějších vývozních artiklů města. Nad nádražní halou se dokončují tří administrativní podlaží, která bude sloužit tisícovce zaměstnanců vedení města. Celá fasáda je tvořena rytmicky se střídajícími panely z čirého skla a neprůhlednými panely s motivy čoček. Na prolamované střeše je umístěn fotovoltaika, která bude dodávat 20 % energie potřebné pro provoz budovy. Celý projekt bude dokončen v roce 2017.
 
Zdroj: Filip Malý
Vložil: Petr Šmídek, 19.08.16
Návštěvnost: 5039 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.