Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pomník s rozhlednou Afsluitdijk
Monument op de Afsluitdijk

Autor: Willem Marinus Dudok
Spoluautor: Cornelis Lely, Dirk Roosenburg
Adresa: Afsluitdijk 1, Den Oever, Nizozemí | mapa
Web: www.afsluitdijkholland.nl
Investor: Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken
Projekt: 1927 Realizace: 1927 - 28.5.1932

Nizozemské království leží ze dvou třetin pod stále se zvyšující mořskou hladinou. Zkrocení přílivových vln a rozvodněných řek je pro Holanďany otázkou přežití, což vyústilo v dech beroucí inženýrské stavby a jedinečný způsob práce s krajinou. Mezi největší technické divy patří více něž třicetikilometrová hráz Afsluitdijk inženýra Cornelise Lelyho, který propojením Severního Holandska s Frískem vyřešil hrozbu nečekaných záplav. Vodohospodářský inženýr Cornelis Lely působil také devět let jako nizozemský ministr pro dopravu a vodní hospodářství. Z této pozice vehementně prosazoval myšlenku přehrazení mořské zátoky Zuiderzee. V období 1886-91 vedl tým odborníků zkoumající možnost přehrazení moře. Opravdový zájem veřejnosti nastal až v roce 1916, kdy zmiňované území zasáhlo hned několik devastujících záplav. O rok později obří projekt schválila vláda a mohlo se začít stavět. Přehrazením se mořská zátoka Zuiderzee proměnila v regulovatelné jezero Ijsselmeer. Tento projekt vytlačil nepředvídatelné moře z vnitrozemí o 85 kilometrů na sever a zabránil budoucím záplavám. Zároveň se nizozemské pobřeží zkrátilo o 300 kilometrů a byla umožněna výstavba nových vnitrozemských ostrovů. 32 km dlouhá hráz se stavěla z obou břehů současně. V některých částech je stavba široká až 90 metrů, ale vysoká je pouze 7,5 metru. Hráz má celkem 25 propustí pro odvodňování jezera a tři zdymadla sloužící lodní dopravě. Autorem stavidel Stevinsluizen a Lorentzsluizen je architekt Dirk Roosenburg, dědeček Rema Koolhaase.
V místech, kde se přehrada 28. května 1932 uzavřela dnes stojí 25 metrů vysoká vyhlídková věž, kterou navrhl nizozemský architekt Willem Marinus Dudok. Bělostná věž spočívá na mohutném černém soklu z čedičových kamenů. V suterénu se nachází restaurace. Po točitém schodišti lze vystoupat na vyhlídku. Dudok v letech 1952-56 plánoval rozšíření o muzeum, k čemuž nedošlo, neboť přednost dostalo rozšíření silnice. Pod vykonzolovanou střechou je u paty vyhlídkové věže umístěn bronzový reliéf sochaře Hildo Kropa. V letech 2006-07 prošel pomník Afsluitdijk celkovou rekonstrukcí.
Autor: Tisková zpráva, 15.08.17
Návštěvnost: 2705 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Fantazie Ondra 17.08.17 22:11
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.