Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Parkovací dům Domini Park

Autor: Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno | Petr Hrůša
Spolupráce: Igor Bielik, Vít Zenkl
Adresa: Husova 536/14, Brno, Česká republika | mapa
Projekt: 2009-14 Realizace: 2016
Užitná plocha: 11800 m² Zastavěná plocha: 1485 m²
Plocha pozemku: 1400 m² Obestavěný prostor: 38350 m³

Parkovací dům se nachází v centru města, v návaznosti na historický areál Zemského sněmu, sídlo Radních a části Magistrátu města. Sousední objekty jsou památkově chráněné budovy a konstrukce (středověká hradební zeď) z různých historických období.
Objekt je významný pro vyčištění přilehlých prostranství, zejména náměstí před radnicí od aut a je hlavním záchytným parkováním pro obsluhu vnitřního města.
Má záměrně značnou ale místu přiměřenou kapacitu 360 vozidel ve dvou vícepodlažních blocích parkovacích stání posunutých vůči sobě výškově o polovinu v jednosměrném provozu polorampami. Vjezd do parkovacího domu je v úrovni 2.NP, výjezd je z nejnižšího 2. podzemního podlaží a to tunelem, který se vyhýbá odtahu vzduchotechniky z vedlejšího hotelu. Všechna patra parkovacího domu jsou propojena vnitřním schodištěm s dvojící výtahů a druhým požárním schodištěm.
Architektonicky objemově jde o jednu hmotu nahoře ustupující k převýšenému nároží. Dvoudílné otvory v parkovacích podlažích jsou jako větrací otvory zajištěny ocelovou sítí a kamenným dělicím sloupkem; je to odkaz na klasická východiska detailů v soudobém pojetí. Fasáda je i v tomto smyslu omítnuta přírodní dvouvrstvou vápennou probarvenou omítkou bez nátěru a na ní se právě uplatňují minimalizované, leč přesto klasické materiály evokující prvky z přírodního kamene - okenní sloupky, parapety, krytí atik, říms a sokly. Budova je navržena jako železobetonový monolitický betonový skelet založený na pilotách. Nosné konstrukce tvoří obvodové železobetonové monolitické stěny a stropy. Obchodní prostory jsou zaskleny do hliníkových rámů. Zastřešení je jak plochými střechami, tak krovovou konstrukcí ve tvaru plochy konoidu pokryté měděným plechem.
V přízemí ve vazbě na uliční niveletu u nároží objektu je pro živý parter pronajímatelný prostor. Převažující jsou parkovací plochy, kde nadzemní část tvoří 8 nízkých parkovacích podlaží (sv. 2,55 m) a v 8.NP je kulturně koncipovaný nájemní prostor s exkluzivními výhledy na vedutu města a terasou na střeše. V parteru do ulice Panenské jsou vstupy, veřejné toalety a nájemné prostory, kde nově sídlí Turistické informační centrum.

Literatura

Projekt
Fotograf
Filip Šlapal
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 14.08.17
Návštěvnost: 9838 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
pekne Peter Koman 14.08.17 06:42
Dost Ivoš 17.08.17 09:21
Náklady Radek Horyna 18.08.17 12:22
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.