Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce bývalého strážního domku
Bahnwärterwohnhaus

Autor: Architekturwerk | Christoph Kalb
Adresa: Reichsstraße 23, Břežnice, Rakousko | mapa
Náklady: 300 000 Euro Projekt: 2012-14
Realizace: 2014-15 Užitná plocha: 95 m²
Zastavěná plocha: 55 m² Plocha pozemku: 190 m²
Obestavěný prostor: 470 m³

V celém Vorarlbersku zbývá u železničních trati už jen dvacítka strážních domků, které jsou téměř identické: bíle omítané zděné přízemí, dřevěné obložené patro zakončené sedlovou střechou s keramickou krytinou. Podle tehdejších nařízení měly i tyto ryze technické stavby v těsném sousedství železničních přejezdů odpovídat tvarosloví daného místa. Tento konkrétní dům pochází z roku 1871. Stojí na malebné trati vedoucí z německého Lindau u Bodamského jezera až do tyrolské horské vesnice Sankt Anton am Arlberg. Signální stanice na příjezdové cestě do Břežnice sloužila svému původnímu účelu až do 60. let minulého století. Následně byl objekt spolkovými drahami ÖBB pronajímán k bydlení. V roce 2012, kdy se odstěhovala poslední nájemnice, byl tento klenot na miniaturním pozemku nabídnutý k dražbě, kde si jej ve druhém kole za 52000 euro pořídil architekt Christoph Kalb, který zde dnes bydlí a provozuje vlastní praxi.
Původně měly být úzké pásy pozemků vykoupeny a sceleny pro potřeby rozšíření železnice, což se nepodařilo prosadit a tak byly drobné parcely prohlášeny za nezastavitelné a na rozdíl od postupně revitalizované nábřežní promenády zůstávaly ležet ladem a mohly zde vznikat jen dočasné stavby (parkoviště, garáže, zahrádky, chatky, prodejní kiosky).
Pozemek s drážním domkem byl v katastru veden jako volná plocha, přesto mohl být stávající objekt podle platného stavebního zákona rozšířen celou o polovinu. Z důvodu nedostatku místa připadalo v úvahu jen rozšíření směrem vzhůru. V uplynulých 140 letech stanice neprošla žádnou výraznější proměnou, přesto původní rekonstrukce neutrpěla žádnou újmu a při rekonstrukci mohlo zůstat zachováno celé přízemí a řada dřevěných prvků v prvním patře. Nově navržené části používají stejné metody roubeného stavění, které jsou v regionu běžné. Ke stávající smrkové konstrukci přibyly nové části z jedlového dřeva.
Kvůli lepšímu výhledu jsou obývají pokoj s jídelnou a kuchyní umístěny v horním podlaží. V přízemí se pak nachází ložnice, koupelna a malá pracovna. V nejvyšším poschodí je částečně krytá terasa s jedinečným výhledem na jezero. Na střeše se pak ukrývají solární panely (22 m²) a kolektor pro teplou vodu. Dům je tak energeticky soběstačný a k provozu si ročně vystačí s dodatečnými 2,5 m³ vyplaveného dřeva, které stačí posbírat na břehu. Z domu na pláž je to jen, co by kamenem dohodil. Přímo před domem z vodní hladiny vyrůstá další dřevěný klenot v podobě starých vojenských lázní z roku 1825, kterým místní přezdívají Nostalgiebad Mili.
Autor: Petr Šmídek, 28.07.17
Návštěvnost: 9478 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
...R E K O S T R U K C E ?... šakal 28.07.17 13:40
Rekonstrukce v pravém slova smyslu, šakale DIN 28.07.17 16:17
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.