Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům s ozvěnami Karibiku

Autor: ARCHCON atelier, s.r.o. | Irena Truhlářová
Spolupráce: ARCHCON atelier, s.r.o. | Ing. Martin Jirsa
Adresa: Česká republika
Realizace: 2015-2016

Dřevěná stavba roku 2017 - kategorie Moderní dřevostavby - realizace - Vítěz veřejného hlasování
Dřevostavba roku 2017 - cena čtenářů semifinálového kola

Na konci února 2013 jsem obdržela od majitelů e-mail se zadáním, s tím, že rodina pobývá část roku v Mexiku. Následovala seznamovací schůzka online a následně návštěva pozemku a seznamovací schůzka s tchánem. Na projektu jsme začali pracovat v dubnu 2013, kdy jsme obě dvě s majitelkou čekaly miminko. Pro majitelku to bylo v té době již třetí dítě. Celá studie probíhala online a setkali jsme se naživo až ve chvíli, kdy byla studie dokončená. Obě děti již byly na světě a živě se našich schůzek účastnily.
Majitelé měli v mnoha ohledech přesnou představu a uměli přesně definovat, co chtějí. Zahraniční reference, které zaslali, byly zajímavé. Oceňuji však, že byli otevřeni diskusi, a když bylo výhodnější jiné řešení, rozhodli se pro něj.
Až při návštěvě v Mexiku jsem si uvědomila, odkud přicházela mnohá inspirace a netradiční požadavky. Překvapilo mě, že i když je tento dům zcela odlišný, má v mnoha momentech atmosféru domu v Mexiku.
Vzhledem k časovému tlaku pro získání stavebního povolení jsme jako první zpracovali projektovou dokumentaci pro stavební povolení a až v dalším kroku jsme řešili prováděcí dokumentaci včetně interiéru.
Největším oceněním bylo, že se na mě majitelé obrátili znovu, pro návrh domu s apartmány v Mexiku.
Irena Truhlářová

Popis projektu
Jedná se o dvoupodlažní objekt rodinného domu s využitelným podkrovím, garáží a zahradním skladem. Dům je určen k trvalému bydlení pětičlenné rodiny.
Jádro hmoty tvoří jednoduchý dvoupodlažní dům se sedlovou střechou o sklonu 18°. V přízemí hmota expanduje směrem na západ, kde sleduje přirozený sklon terénu. Vzniká tak přízemní hmota s krytou terasou a velkorysým obytným prostorem otevírajícím se do krovu. Směrem na východ hmota v přízemí pokračuje zastřešením krytého stání a objektem skladu. Východní a západní křídla jsou propojena krytou verandou. Ze severní strany je k hlavní hmotě připojeno exteriérové schodiště. Dominantním prvkem obou podlaží je zvýrazněná konstrukce a pohledové dřevo. Dřevo se objevuje na fasádách v podobě vodorovného obkladu. Hlavní hmota je obložena obkladem v jeho přirozené barvě, přízemní hmota obývacího pokoje je obložena dřevem s tmavošedou lazurou. Nosné konstrukce přesahů střechy, kryté terasy a záklop jsou pohledové, ze smrkového dřeva s ochranným nátěrem a případně lazurou. Rozlehlé terasy a ochozy jsou dřevěné. Dřevo je v exteriéru doplněno kamenem - v podobě kamenné příjezdové komunikace a cesty, okapového chodníčku a cestičky směrem do lesa vytvořené ze solitérních kamenů. Z exteriéru tvoří hlavní akcent fasády vstupní dveře v tyrkysovém odstínu, které jsou umístěny do jižní části.
Srdcem domu je jídelna s kuchyní s opravdu bytelným stolem a lavicí. Dominantou prostoru je krb. Kuchyně, vizuálně propojená díky velkému rohovému oknu s lesem, navazuje na jídelnu, ale zároveň je od zbytku přízemí oddělená. Z níže položeného obývacího prostoru je pohled soustředěn na široký výhled do zahrady a k lesu. Vzdušné schodiště vede do druhého nadzemního patra prosvětleného i střešními okny, což vytváří příjemnou atmosféru haly horního podlaží. Zde je umístěna ložnice, pokoje dětí a koupelny.Projekt
Fotograf
Martin Zeman
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 24.06.17
Návštěvnost: 11426 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.