Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům u jezera
Haus am See

Autor: marte.marte architekten | Bernhard Marte, Stefan Marte
Adresa: 
Am Brand 17, Břežnice, Rakousko | mapa
Realizace: 2010 Užitná plocha: 228 m²

Bratrská dvojice Bernharda a Stefana Marteových nepředstavuje typické zástupce vorarlberské architektury. Jejich minimalistická tvorba z pohledového betonu a rezivých plechů je v příkrém kontrastu ke všudypřítomným dřevěným domům se sedlovou střechou. Jejich návrhy jsou však pokaždé důmyslně usazené do terénu a dokáží naplnit všechny klientovy požadavky. O to větší obdiv si zaslouží, když si uvědomíme, že kancelář, která dnes sklízí úspěchy v řadě celoevropských soutěží, získávala své první zakázky v malé horské obci Zwischenwasser vysoko nad Bodamským jezerem.Na úpatí hory Pfänder mohutně se tyčící nad Břežnicí se nad kostelem Nejsvětějšího srdce Páně nachází skupina městských vil postavený převážně v první polovině 20. století. Nově navržený objekt svou velikostí i kompaktním tvarem souzní s okolními domy. Všechny fasády z pohledového betonu jsou identické s výjimku západní fasády s výhledem na jezero.
S ohledem na prudký sklon pozemku jsou dvě z celkem čtyř podlaží vyřezány do stráně. Obyvatelé přijíždějící na kole nebo automobilem vstupují do domu po příjezdové cestě, která se svažuje pod úroveň silnice a následně zanořuje do rozlehlého víceúčelového prostoru. Odtud se přistupuje k výtahu, což znamená, že je celý dům bezbariérový. Návštěvníci přicházející pěšky se do domu dostanou ze severní strany po venkovním schodišti. Byt pro hosty nacházející se v úrovní vstupních dveří do budoucna nabízí možnost dalšího využití jako dnes pro potřeby kanceláře a útulna s výhledem na jezero, kde rovněž můžete cvičit nebo se saunovat.
Centrální schodišťové jádro vede do horního ložnicového podlaží a nad ním leží návštěvníky přivítá patro s dech beroucím 360° výhledem. Opravdové panorama se obyvatelům otevírá až z kryté verandy zachycující jezerní atmosféru i širou oblohu. Hora je přiváděna přímo do domu a současně se vám naskytá město přímo u nohou. Z ochozu v zadní části pozemku vede lávka na rostlý terén. Ve spodní a horní části převýšené obytné části probíhají dvě průběžné konzoly připomínající lem klobouku, které vytváří pocit jistoty a bezpečí, přestože jsou místnosti zcela transparentní. Závěsy po všech čtyřech stranách v noci poskytují naprosté soukromí.
Umístění objektu k silnici si vyžádal prudký pozemek na jihovýchodě, kudy vedou příkré schody zajišťující rovněž veřejný průchod podél celé parcely. Výsledný objekt v sobě kombinuje výstřední styl a uzavřenost, přestože se drží zkrátka a otevírá do okolí.
marte.marte architekten
Autor: Petr Šmídek, 20.05.17
Návštěvnost: 10791 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.