Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mezinárodní přístavní terminál Yokohama

Autor: FOA | Farshid Moussavi, Alejandro Zaera Polo
Spoluautor: Cecil Balmond
Adresa: Ōsanbashi Pier, Yokohama, Japonsko | mapa
Web: www.osanbashi.com
Investor: The City of Yokohama Port
Realizace: 2000-02 Soutěž: 1995
Užitná plocha: 438243 m²

Klient navrhl jako východisko projektu koncept ri-wa-minato, zprostředkování mezi různostmi. Představuje rozhraní mezi zahradou a přístavem, ale také mezi obyvateli Yokohamy a zbytkem světa. Náš návrh na nový yokohamský terminál byl spíše 'artefaktem' než zobrazivým zprostředkováním mezi dvěma prvky uvedeného konceptu.
Artefakt funguje jako zprostředkující zařízení mezi dvěma velkými sociálními mechanismy, které dohromady tvoří novou instituci: systém yokohamských veřejných prostor a řízení provozu osobní lodní dopravy. Tyto dva komponenty byly použity ke vzájemné 'de-teritorializaci' : veřejný prostor se zabaluje kolem terminálu, nedbá na jeho symbolický význam brány do města, dekóduje rituály cestování a funkční strukturu, je to krajina bez instrukcí pro pobyt v ní. Naším cílem bylo vytvořit integrační mechanismus, který by nám umožnil pohybovat se volně různými situacemi a vyhnout se rigidní segmentaci, kterou sociální mechanismy obvykle produkují, zvláště pokud jejich smysl spočívá v udržování hranic.  Navrhované řešení redukovalo množství energie potřebné k přechodu z jedné situace do druhé, od místních obyvatel k cizím návštěvníkům, od flaneura k obchodnímu cestujícímu, od voyeura k exhibicionistovi, od performera k divákovi.
Na úrovni povrchu země jsme vytvořili veřejné prostranství, které doplňuje Yamashita park, a náš projekt se tak stal prvním průnikem do městského prostoru v Yokohamské zátoce. Území města je neznatelně propojeno s úrovní nástupiště, odkud se opět rozrůzňuje, aby vytvářelo množství městských událostí. Budova se tak stává součástí rozšířeného města.

Literatura

Zdroj: překlad autorské zprávy
Vložil: Petr Šmídek, 28.10.10
Návštěvnost: 53066 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.