Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dva rodinné domy v České

Autor: DIMENSE architects | Aleš Putna, Libor Urbánek
Adresa: Česká 143, Česká, Česká republika | mapa
Projekt: 2013-14 Realizace: 2015-16
Zastavěná plocha: 313 m² Obestavěný prostor: 1783 m³

Záměrem investora bylo zhodnocení potenciálu zanedbaného rodinného domu ze 70 let minulého století a zejména přilehlého svažitého pozemku v okrajové části obce Česká.

Parcela je polygonálního tvaru a leží ve svažitém terénu s problematickou severovýchodní orientací.  Na svažitý pozemek je možný dopravní přístup ze severovýchodní strany v jeho nejnižší části. Ze severozápadní a východní strany je parcela ohraničena sousedními pozemky s již dokončenými rodinnými domy a jím náležícími hospodářskými stavbami. Z jihozápadní strany je obklopena lesem a ze severovýchodní strany je vymezena místní komunikací. Svažitý pozemek je omezující z hlediska oslunění, avšak od počátku nabízel možnost práce s výhledy do okolní krajiny.

Předmětem projektu byla rekonstrukce stávajícího objektu a novostavba dalšího rodinného domu na řešeném pozemku.

Oba objekty měly svojí architekturou a funkcí splňovat požadavky investora a zároveň splnit regulativy v navrhovaném území.

Hlavními problémy stávajícího rodinného domu byla nízká světlá výška 1.NP, nepříliš dobrá orientace ke světovým stranám a technický stav a vzhled objektu. Koncepce řešení domu se zaměřila na maximální prosvětlení a proslunění obytných místností a s tím spojenou změnu provozního řešení z hlediska vstupu a funkčního zónování, dále na modernizaci technického stavu objektu a v neposlední řadě na jasném definování hmotového a materiálového řešení objektu.

K vytvoření lepších světelných podmínek vnitřního prostoru byly navrženy nové okenní otvory na jihovýchodní a jihozápadní fasádě a současně byl navržen prostup stropní konstrukcí nad nově umístěnou hlavní obytnou místností. Ten maximálně využívá světlo z proskleného východního nároží a zvětšuje světlou výšku v části 1.NP, čímž také pomáhá lépe definovat hierarchii jednotlivých částí hlavního obytného prostoru.

Novostavba druhého rodinného domu byla navržena v podobě samostatně fungujícího provozního celku v jihovýchodní části parcely. Vzhledem k maximální snaze využít nejvyšší části pozemku k výhledům do okolní krajiny je hlavní obytná zóna umístěna na úrovni 2.NP a celý záměr je akcentován prosklenou čelní stěnou, tvořící dominantní prvek společného obytného prostoru. Klidová zóna s ložnicemi je situována v 1.NP, které je současně vstupním podlažím objektu. Z jednotlivých ložnic je možný přístup přímo na zahradu. Přechod mezi klidovou a společenskou částí domu tvoří převýšená vstupní hala se schodištěm.

Hmotové a materiálové řešení obou objektů respektuje konfiguraci terénu na pozemku, stávající objekt rodinného domu, orientaci na světové strany a výhledy do krajiny. Dvoupodlažní bíle omítnuté kvádry s prosklenými plochami, sjednocenými v logické celky pomocí šedého odstínu fasády, vystupují z jednopodlažní horizontální hmoty, která je oba spojuje a zároveň odděluje obytné části od provozních prostorů vstupu a garáže.Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 16.05.17
Návštěvnost: 13407 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.