Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Novostavba nízkoenergetického rodinného domu

Autor: caraa.cz s.r.o. | Martina Buřičová, Štěpán Kubíček
Adresa: Nad Horou 53, Štěchovice, Česká republika | mapa
Realizace: 3.2014 Zastavěná plocha: 250 m²
Plocha pozemku: 5692 m²

foto: Andrea Thiel Lhotáková
Architektonický koncept

Jde o kompaktní jednopodlažní nepodsklepenou stavbu rodinného domu s plochou střechou. Cílem návrhu bylo vytvořit nízký uzavřený objekt -  jakýsi prsten zapadlý do krajiny tak, aby nerušil okolní zalesněná kopcovitá panoramata a přitom zakotvil domov rodiny klienta v zahradě. Vzhledem k rozlehlosti pozemku a potřebě vytvořit intimní prostor pro venkovní pobyt rodiny je dům navržen ve tvaru elipsy s vnitřním otevřeným atriem. Tato elipsa je posazena na pozemek v jeho těžišti, natočená tak, aby orientace ke světovým stranám co nejlépe vyhovovala vnitřní dispozici. Vnitřní dispozice je ortogonální.
Obdélníkový tvar atria je „vyjmut“ a posazen severně jako garáž pro dva automobily, zahradní stroje a nářadí.
Zahradní a sadové úpravy pozemku jsou minimální.

Dispozice
Hlavní vstup do domu je situován severně. Závětří je vytvořeno zálivem za vynechaným otvorem v obvodovém plášti, odtud je vstup do zádveří sloužícím zároveň jako šatna a do technické místnosti. Při chodbě podél východní strany atria je umístěna koupelna s wc a pracovna. Celou jižní část plochy tvoří velký obytný prostor s jídelnou a variabilně uzavíratelná kuchyně s komorou. V intimnější severozápadní části domu jsou umístěny tři pokoje (dvě menší ložnice a jeden velký dětský pokoj propojený svou jižní stranou s atriem), společná koupelna a samostatné wc. Z chodby vedou dveře opět přes závětří do zahrady. Mimo hlavních vstupních dveří a dveří do zahrady jsou v domě ještě dvoje otvíravé prosklené dveře do atria. Všechny ostatní otvory jsou řešeny jako neotevíratelné. Oba vstupy jsou bezbariérově propojeny se zahradou.

Konstrukce
Konstrukčně je dům řešen jako železobetonový (obvodový plášť, stropní deska) na betonovém soklu. Nenosné vnitřní svislé konstrukce jsou zděné z keramických tvárnic, omítané bíle. Materiálově se tak v interiéru uplatňuje pohledový beton v kontrastu s omítanými příčkami. Podlahu tvoří masivní dubová bělená prkna. Obvodový plášť je sendvičová větraná konstrukce, vnější obklad je navržen z vlnitého plechu s drobnou vlnou natřený bílou lesklou barvou. Tato kompaktní „skořápka“ domu je rozpraskaná okenními otvory veskrze přes celou výšku stavby. Okna jsou navržena dřevohliníková se skrytými rámy, neotvíravá. Vnitřní dveře jsou posuvné, plné, dřevěné. Materiálově je garáž železobetonová s prosklenými částmi, stejně jako atrium.
caraa.cz
Projekt
Fotografie
Andrea Thiel Lhotáková
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 24.04.17
Návštěvnost: 150 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.