Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila rodiny Wittalových

Autor: Heinrich Blum
Adresa: Hroznová 93/39, Pisárky, Brno, Česká republika | mapa
Realizace: 1932

V příkrém svahu pisáreckého kopce byla roku 1932 postavena podle návrhu Heinricha Bluma vila pro židovskou rodinu Wittalových. Oproti jeho dřívějším tradičněji pojatým vilám v nedaleké Preslově ulici patří tento dům již k projevům funkcionalismu se snahou o jeho organické pojetí.
Hmotu dvoupatrové stavby tvoří jednoduchý kvádr, ke kterému jsou připojeny hmoty oválné zahradní terasy a pravoúhlého rizalitu. Do suterénu architekt umístil obslužné prostory, horní dvě patra tvoří dvě téměř shodné samostatné bytové jednotky přístupné z elegantního točitého schodiště.
Oba byty jsou rozděleny na část obslužnou, orientovanou do ulice, a obytné místnosti s výhledem do zahrady, mezi něž patří i prosklené prostory nárožní verandy. Velká oválná terasa je přístupná z bytu v prvním patře, k hornímu bytu náleží balkon. Snaha o organickou práci s hmotou se projevila v zaoblených tvarech schodišť i vstupního rizalitu a v použití nautických detailů kruhových oken a lodních zábradlí. Architektu Blumovi se však nepodařilo uvolnit hlavní obytný prostor z ortogonálního sevření obdélného půdorysu.
Zdroj: BAM
Vložil: Jan Kratochvíl, 07.03.17
Návštěvnost: 1454 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.