Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila pro manžele Petrákovy

Autor: Bohuslav Fuchs
Adresa: Marie Pujmanové 4, Pisárky, Brno, Česká republika | mapa
Realizace: 1936

V návrhu vily pro manžele Petrákovy z roku 1936 se Bohuslav Fuchs zřetelně hlásí k odkazu architekta Hanse Scharouna, jednoho z hlavních představitelů organických tendencí v architektuře. S jeho stavbami se mohl seznámit na výstavě Byt a dílna (Wohnung und Werkstatt) ve Vratislavi, kterou zde v roce 1929 uspořádal německý Werkbund. Scharounovým stavbám dominují křivky, nautické detaily a typické je pro něj i použití přírodních materiálů, což se projevilo ve Fuchsově návrhu vily situované ve svahu brněnských Pisárek.

Průčelí vily působí na první pohled nenápadně, z ulice se trojpodlažní stavba jeví jako jednoduchý kvádr členěný řadami horizontálních oken různých velikostí. Do hmoty stavby byl však v jižním nároží učiněn hluboký zářez, takže vznikl prostor pro visuté schodiště a segmentovou terasu, jejíž tvar kopíruje i střecha. Terasu a střechu podpírá železobetonový sloup, který dotváří dojem lehkosti z celé stavby, v západní hladké fasádě vystupuje válcovitá hmota točitého schodiště. Hojně užitá kruhová okna v exteriéru a interiéru stavby i na ohradní zdi pozemku zdůrazňují nautický charakter stavby. Společné obytné místnosti jsou vzhledem k nerovnému terénu umístěny proti zvyklostem do patra, ložnice se nachází v přízemí a v suterénu byl pak byt domovníka, služebné a hospodářské místnosti. Vila je dnes jednou z nejlépe dochovaných památek organického funkcionalismu v Brně.


Zdroj: BAM
Vložil: Jan Kratochvíl, 24.03.16
Návštěvnost: 2358 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.