Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Podvihov

Autor: ROAD2 architekti | Petr Stanjura, Zuzana Stanjurová Mateiciucová
Adresa: Podvihov, Česká republika | mapa
Projekt: 2010 Realizace: 2011-12

Ačkoli je obec Podvihov městskou částí Opavy a zajíždí sem městská hromadná doprava, při osvobozujícím výjezdu do těchto kopců se vám obvykle přeruší mobilní spojení z nedostatku signálu a zatímco mokrým sněhem rozbředlou Opavu jste nechali za zády někde dole, ocitáte se v syrovém, bíle zasněženém Podvihově.

Stavební pozemek se nachází v nové zástavbě obce Podvihov, v této části obce se nenacházejí architektonicky sourodé stavby, mísí se zde stavby různého charakteru, bez vazby na venkovskou tradici.

Pozemek tvaru výrazně podlouhlého obdélníku se svažuje při své délce 60 metrů o celých pět metrů k severu, k přístupu a obecní komunikaci.  Koncepce domu reaguje na svažitý pozemek,  jednotlivé funkční zóny domu výškově odpovídají vztažné úrovni terénu.

Objekt ortogonálního půdorysu ve tvaru písmene "L" má dvě pultové střechy, sklánějící se směrem k severu a východu. Většina místností v domě je orientována do jihozápadního poloatria - zahrady.  Konkrétní funkční zóny vnitřního prostoru jsou terasovitě uspořádány a formou "raumplanu", děleny na část společenskou, klidovou část rodičů, klidovou část dětí a technické zázemí s garáží.

Dům obsahuje jednu bytovou jednotku a je určen rodině se 2-4 dětmi.  V 1.NP je navržen velkorysý vstup s volným průhledem do zahrady. Ze středového spojovacího traktu je bezbariérově přístupno společenské křídlo s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem, toaletou se sprchou a pracovnou ve vykonzolované části nad vjezdem do garáže se severním výhledem do údolí. Z této úrovně lze několika schůdky sestoupit do rodičovské části s ložnicí, vlastní koupelnou a šatnou. Dále je z komunikačního uzlu schodištěm do 2.NP přístupno dětské křídlo se dvěmi dětskými pokoji s výhledem na jih do lesa, dětská koupelna a při severu velkorysý šatní prostor.  Společenský trakt je částečně podsklepen garáží ,technickou místností a dvěmi sklady. Ze suterénu se opět dostáváme schodištěm, které ústí do zádveří v 1.NP.     

Masivní konstrukce nižších podlaží opatřeny pískovcovou předezdívkou jsou ve vyšších podlažích odlehčeny dřevěnou sloupkovou konstrukcí se vzdušnými výplněmi s vysokým podílem skla. Konstrukčně se v zásadě jedná o zděný systém vždy v nižším do terénu zapuštěném  podlaží a dřevostavbu v podlaží vyšším. Nosné zdivo je navrženo z keramických tvárnic, stropní konstrukce jsou dřevěné, střecha je pultová z dřevěných krokví, podhled je zavěšený, okenní výplně jsou dřevěné. Fasáda z předzvětralého modrošedého titanzinku Rheinzink je stejně tak jako střecha  z plechu o síle 0,8 mm, s falci co 500 mm, grafika falců navazuje na grafiku střešní krytiny (přerušeno pouze TiZn okapním žlabem). Pod TiZn fasádou je dřevěné bednění a provětrávaná vzduchová mezera o minimální tloušťce 50 mm. Dřevěná část fasády je z vodorovných modřínových prken, tloušťky 21 mm, v řezu zkosených, umístěných na roštu. Dřevo je opatřeno nátěrem z oleje, který bude pro zachování odstínu dřeva nutno opakovat 1x ročně, v opačném případě je možno nechat modřín zvětrat, zešednout a tzv. zkamenět. Vnější kamenná fasáda je opatřena voděodpudivým prodyšným nátěrem.

Nedílnou součástí celého konceptu jsou opěrné zdi definující komunikační trasy a pobytové zóny v zahradě. Je zde opět použit pískovec z východních Čech, ale na rozdíl od předezdívky na samotném ojektu je zde ve volnější formě gabionů. Pískovec se uplatnil i na hlavním oplocení do  ulice. Část soukromého pozemku byla věnována pro bezkolizní parkování návštěv a je volně přístupna z veřejné komunikace.
V zadní části zahrady je v jihovýchodním závěru kompozice umístěn zahradní domek s posezením, saunou a malým vinným sklípkem. Celý objekt je polozapuštěn do terénu tak, že na jeho střechu  přechází trávník zahrady.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 08.01.17
Návštěvnost: 9305 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.