Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům u Opole
Dom po Opolem

Autor: db2 architekci | Mariusz Tenczyński, Iwona Wilczek
Adresa: Opolí, Polsko
Projekt: 2009 Realizace: 2015
Užitná plocha: 452 m² Zastavěná plocha: 190 m²
Plocha pozemku: 3925 m² Obestavěný prostor: 1970 m³

V roce 2008 jsme byli pověřeni návrhem domu pro čtyřčlennou rodinu. Po obeznámení s místem jsme zvažovali řadu přístupů, které nám však připadaly složité. Vytvoření konceptu nám trvalo déle než jeden rok. Nakonec vznikla představa otevřeného prostoru, který se připojením dalších prvků postupně promění v uzavřený prostor. Tento princip je jasně čitelný z pohledů i řezů. Voda hraje v návrhu důležitou roli; obklopuje dům ze dvou stran, barva se mění v závislosti na počasí a paprsky se od vodní plochy odrážejí na stěnách domu.
Využili jsme přirozený sklon pozemku směrem k jihu, a proto vybudování vstupní části s garáží vyžadovalo jen minimum zemních prací. Zahradu uzavírá vysoká kamenná stěna, která je volným pokračování otevřené prostoru domu. Vstupní bránu tvoří mezera v kamenném oplocení. Vstupní předprostor se otevírá směrem k betonové zdi s dveřmi, které jsou jediným otvorem ve stěně.
Betonová stěna tvoří pevnou hranici soukromého prostoru obyvatel domu. Život se odehrává za zdí. Vnitřní prostor reaguje na každou změnu počasí. Použití materiálů jako beton a sklo je vyváženo travnatou plochou zahrady. Pro povrchy ve střední části domu byly použity za studena válcované černé plechy. Betonové podlahy a stěny v horním patře doplňuje zabudovaný dřevěný nábytek. Zvolili jsme principy přiznaných krásně stárnoucích materiálů.
Věříme, že architektura (a zejména samostatně stojící rodinný dům) velkou měrou závisí na investorech. Návrh volně stojícího domu je složitý úkol. V průběhu stavby často přebírá roli návrháře jiná osoba. My jsme měli to štěstí, že jsme potkali klienty s podobnými tužbami, jako byly naše. Jejich zapojení při vytváření konceptu domu pokračovalo také při realizaci návrhu na stavebním pozemku. Nebáli se riskovat a zvolili pohledový beton, který je stále velmi zřídka využíván při stavbě rodinných domů.
db2 architekci
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 06.12.16
Návštěvnost: 14773 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.