Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila Olgy a Bedřicha Benešových

Autor: Vladimír Beneš
Spolupráce: Antonín Kurial
Adresa: Komenského 167, Řícmanice, Česká republika | mapa
Realizace: 1939-40

Vila manželů Benešových představovala ve své době osobité zhodnocení nejprogresivnějších podnětů evropské architektury a i dnes jí nelze upřít aktuálnost. Její autoři studovali na Odboru architektury a pozemního stavitelství České vysoké školy technické v Brně a před válkou sdíleli společný ateliér. V roce 1936 dorazil Beneš jako stipendista do Paříže a stal se kresličem v legendárním ateliéru Le Corbusiera v rue de Sevres. Velikost a dispozici vily přizpůsobil Beneš tomu, aby objekt mohli společně obývat jeho bratr s ženou, dvě svobodné sestry Anna a Marie a on sám. Manželům vyhradil celé patro, přízemí rozdělil na čtyři jednotky, z nichž jednu tvořil průchod a dvě postranní sloužily sestrám, přičemž zbývající ponechal sobě. Patro zpřístupnil venkovním dvouramenným schodištěm na zahradní straně, které rámuje betonový panel, vysunutý daleko před fasádu a spojený s ní masivní betonovou stříškou. Pendant schodiště představoval visutý balkon segmentového tvaru na opačné straně k silnici, odpoutaný od obvodové zdi a přístupný úzkým můstkem. Větší část podélného dvojtraktu patra tvořil souvislý obývací prostor, zbytek zaujímalo doprovodné vybavení. Toto řešení umožnilo užití výjimečných konstrukcí, kombinujících ocel, beton a dřevo. Ocelové pilíře vysunul Beneš na vnějšek betonových zdí a do jejich kapes usadil dřevěné trámy stropů. Pomocí ocelových vzpěr mohl také balkon zavěsit volně do prostoru. Řícmanická vila představovala nejzdařilejší dílo mezi realizacemi českých praktikantů u Le Corbusiera. Nebyla inspirována jen mistrovou puristickou etapou, ale zahrnula rovněž jeho tehdy začínající brutalistickou tendenci.
prof. PhDr. Jan Sedlák, CSc.

> Funkcionalistická vila od architekta Vladimíra Beneše je na prodej [28.8.2012]Autor: Jan Kratochvíl, 13.11.15
Návštěvnost: 3797 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.