Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Autobusová zastávka Casar de Cáceres
Estación de autobuses de Casar de Cáceres

Autor: Justo García Rubio
Adresa: Avenida Ejido de Abajo s/n, Casar de Cáceres, Španělsko | mapa
Realizace: 2003-04

Autobusová zastávka ve čtyřtisícovém španělském městečku Casar de Cáceres připomíná svým expresionistickým výrazem zamrzlou stuhu moderní gymnastky. Zatímco užitím stavebního materiálu upamatovává na štrasburskou zastávku božské Zahy, ve formě jde ještě dál a blíží se liquidní architektuře Maurice Nio. O tom, že architekti mohou plodně zasáhnout do inženýrské typologie dopravních staveb, jsme se doposud mohli přesvědčovat především u holandských architektů. Autobusová zastávka v Casar de Cáceres je na hony vzdálená ocelo-skleněným boxům, jakých jsou tucty v každém větším městě. Místo aby cestující museli na autobus čekat v prosklené škatuli, uchystal Rubio slavnostní baldachýn, kde - řečeno slovy klasika - podlaha, stěny a střecha jedno jsou. V zastávce je vidět Le Corbusierův sochařský odkaz, přesto si autor s historií nebo kontextem neláme hlavu. Jednoduše věří, že ji místní občané přijmou takovu, jaká je a stane se pro městečko novou ikonou. Co naplat, že pařížské autobusové zastávky navrhoval slavný Norman Foster, když všechny vypadají stejně jako ty v Brně nebo kdekoli jinde. Zatímco staré secesní vstupy do pařížského metra se staly pro toto město nezaměnitelným symbolem, pak nový pokus se zařadil do globální vesnice. Další na hony vzdálenou běžným zastávkám mají od letošního roku také v Liberci. Protože jsme ale přece jenom v Čechách, je výsledek Davida Černého švejkovský a českou architekturu vůbec nikam neposouvá.
Zdroj: María Granados Pérez
Vložil: Petr Šmídek, 30.09.17
Návštěvnost: 59011 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
autobusová zastávka Casar de Carceres 31.01.07 13:13
Wspaniałą realizacja Roman Kuboś 13.04.08 13:21
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.