Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dvougenerační rodinný dům, Ostrava-Petřkovice

Autor: FAM Architekti | Pavel Nasadil, Petra Čížková, Jan Horký, Pavel Nosál
Spolupráce: Marek Nábělek
Adresa: Petřkovice u Ostravy, Česká republika | mapa
Realizace: 04/2014 – 07/2016 Užitná plocha: 187 m²
Zastavěná plocha: 136 m² Obestavěný prostor: 955 m³

Zadáním investora bylo vytvořit rodinný dům s hlavním bytem pro čtyřčlennou rodinu a se samostatným bytem babičky. Parcela domu je situována v obci Petřkovice u Ostravy v lokalitě, která je v územním plánu nově určena k zástavbě rodinnými domy. Pozemek poskytuje výhledy do okolní krajiny. Nedaleko parcely začíná les a v pěší vzdálenosti je řeka Odra. Pozemek je svažitý směrem k západu. Dům, který je zatím bez okolní zástavby, je umístěn při severovýchodní hraně pozemku v nejvyšší části a je orientován podélnou stranou ke slunci a výhledům do krajiny.

Dům je hmotově rozčleněn na dva stejně velké spojené hranoly, čehož důsledkem je zmenšení měřítka při perspektivních pohledech a pohybu kolem domu a také symbolické rozdělení objektu na dvougenerační bydlení. Půdorysný tvar umožňuje diagonální výhledy z interiéru do krajiny, nikoliv ortogonálně na blízkou novostavbu na jihozápadě. Vzájemným posunem dvou hmot byly vytvořeny chráněné venkovní prostory, které slouží jako vstupní a parkovací plocha se vstupním objektem (sever) a jako pobytová terasa (jih). Kompozice domu jasně rozděluje prostor pozemku na poloveřejný a soukromý bez nutnosti tvrdého oplocení.

Dům má dva samostatné vstupy v nízkém objektu zádvěří a je dispozičně rozdělen na dvě bytové jednotky - hlavní byt pro rodinu investora a samostatnou bytovou jednotku babičky.

Hlavní byt má v přízemí otevřenou obytnou halu s kuchyní a jídelnou, která je výškově oddělena od obývacího pokoje. Ten je snížen o tři stupně a reaguje tak na svažitost terénu, zároveň má větší světlou výšku než ostatní prostory. Obývací pokoj s jídelnou jsou opticky propojeny a prosvětleny dlouhou prosklenou stěnou zalomenou přes dvě nároží. Stěna je otevíratelná tak, aby díky volnému vnitřnímu rohu umožnila maximální propojení s terasou.

Menší byt je přístupný po samostatném přímém schodišti a je umístěn v horním patře, čímž respektuje zadání babičky na dostatečné oslunění a soukromí. Oba byty jsou v horním podlaží propojeny přes galerii.

Svislé nosné konstrukce domu jsou zděné. Nosnými prvky jsou převážně zdi a v některých místech ocelové pilíře. Obvodové nosné zdivo je navrženo jako jednovrstvé, z tepelně izolačních keramických tvárnic s hodnotami součinitele prostupu tepla blížícímu se hodnotám pro nízkoenergetické domy. Vodorovné nosné konstrukce tvoří železobetonové desky.

Jako zdroj tepla je navrženo tepelné čerpadlo země/voda. Zdrojem tepelné energie pro tepelné čerpadlo jsou dva zemní vrty. Tepelné ztráty jednotlivých místností jsou hrazeny převážně teplovodním podlahovým vytápěním a doplňkově podlahovými konvektory, litinovými článkovými radiátory a koupelnovými tělesy.
Projekt
Fotograf
Tomáš Balej
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 29.08.16
Návštěvnost: 25585 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
obložení mezi okna AlesFiala 06.09.16 09:17
Ad obožení mezi okna Pavel Nasadil 08.09.16 11:15
Gratulace Jiří Schmidt 08.09.16 19:49
Postkomunismus Tomáš Vích 18.09.16 11:27
Funkcionalismus a komunismus? ferdos 18.09.16 17:57
ad po r. 1948 Tomáš Vích 18.09.16 22:46
Funkcionalismus a ideály ferdos 19.09.16 16:20
Ideály demokracie Tomáš Vích 19.09.16 20:04
Co všechno je ještě funkcionalismus? ferdos 22.09.16 01:17
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.