Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Obytná zahrada v Izbici

Autor: KWK PROMES | Robert Konieczny
Spolupráce: Magdalena Adamczak, Aleksandra Stolecka, Marcin Harnasz
Stavba: Jan Głuszyński, Kornel Szyndler
Adresa: Izbica, Polsko
Projekt: 2012 Realizace: 2012 - 2014
Užitná plocha: 318 m² Plocha pozemku: 1712 m²

Dům „obytná zahrada“ se pokouší nově definovat rodinný dům spojením architektury s přírodou. Klasické obydlí, jež se obvykle dělí na obytnou část situovanou v přízemí a ložnice umístěné nad ním, jsme transformovali do nové typologie. Během dne bychom měli být schopni interakce s okolním prostředím, se světlem (kognitivní funkce), zatím co v noci oceníme oddělení od okolí (bezpečnostní funkce). A tak se rodí dichotomie: přízemí se pod konzolou patra otevírá do zahrady, zatímco patro samotné je spíše uzavřené. Obytný prostor se propojuje s přírodou – prosklené tabule představují jedinou ochranu před povětrnostními vlivy. Na podlaze pokračuje trávník – díky materiálu, jenž jej imituje. Obytný prostor se stal obytnou zahradou. Přes den žijeme v zahradě, v noci uzavřeni v zámotku – myšlenka odvozená z minulosti. Naši předkové obstarávali za denního světla jídlo, zatím co v noci se ukrývali do stromů. Obytná zahrada znovu nastoluje původní pořádek.

Popis projektu — Dům stojí ve městě Izbica, poblíž Varšavy. Krásný pozemek na kopci ležící nad ohybem řeky nabízí výjimečné výhledy. Oblast je nicméně poseta víkendovými domy a chatami. Rozhodli jsme se proto dům otevřít na jih, kde se nabízejí zmíněné výhledy do krajiny, a naopak jej izolovat od sousedů. Z tohoto důvodu má půdorys tvar písmene L a z jedné strany ohrazuje parcelu. Zahradu uzavírá samostatně stojící garáž. Přáním investora bylo zachovat všechny stromy. Forma byla proto přizpůsobena původní vzrostlé zeleni. Zakulacené přízemí připomíná skálu, na níž leží patro s ložnicemi. Vyčnívající konzola vytvořila zastíněnou zahradu prolínající se s obytným prostorem. Uzavřena je na jedné straně souvislou zdí přízemí, na straně druhé pak prosklenými plochami. Vznikla tak obytná zahrada – prostor na hranici dvou světů: domu a přírody. Během teplých dní, kdy jsou skleněné panely odsunuty, se díky užitým materiálům vnitřní prostředí prolíná se zahradou. Další funkce jako kuchyně, technická a odpočinková část jsou umístěny v masivní formě obložené sibiřským dřevem. Efekt „skály“ je posílen užitím odpovídajících okenic. Tmavé dřevo splývá s kmeny stromů; bílé formy s oblohou. Zasklení ložnic rámované nerezavějící ocelí navíc odráží nebe.
Dům Obytná zahrada nabízí také krytou terasu s venkovní kuchyní. Díky tomu získali obyvatelé domu pocit života pod širým nebem. Do zámotku svých ložnic se ukrývají jen v noci.

Udržitelný rozvoj — Obytná zahrada je zelená budova, stran energetické náročnosti splňuje požadavky kategorie A. Perfektně izolovaný dům díky silným zdem, mnohovrstvému izolačnímu sklu a další izolaci poskytované okenicemi – v přízemí dřevěnými, v patře ocelovými –, nespotřebuje mnoho energie pro vytápění a v létě zůstává chladný. Konzola patra chrání přízemí před přehříváním.
Koncept Obytné zahrady prosazuje životní styl přívětivý k životnímu prostředí – otevření se do zahrady posiluje soužití s přírodou, odpovídající jejímu rytmu.
Prolnutí architektury se svým okolím bude brzy naplněno důkladněji: užití speciálních druhů trávy či mechu v obytných prostorech zlepší vnitřní mikroklima, kvalitu vzduchu a díky tomu vytvoří zdravější prostory pro život. Ještě éteričtější membrány nás nakonec přestanou dělit od světa. Domy už nebudou narušovat krajinu.
Dům obytná zahrada představuje krok k tomuto ideálu. Svým obyvatelům nabízí uvědomění si skutečnosti, že jsou částí většího ekosystému.

Kráceno redakcí

Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 15.08.16
Návštěvnost: 17687 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.