Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům v zahradě

Autor: Aoc architekti | Ondřej Císler
Spolupráce: Tomáš Oth
Adresa: V Sadech, Mikovice, Kralupy nad Vltavou, Česká republika | mapa
Náklady: 5 000 000 CZK Projekt: 2012
Realizace: 2014 Užitná plocha: 145 m²
Zastavěná plocha: 262 m²

Profese: Jiří Duben, Marcel Vojanec, Marie Matějková, Otakar Chládek

Projekt domu pro rodinu lingvistky a filosofa/hudebníka vznikl jako výraz touhy klientů po kultivovaném bydlení v přírodě, po vytvoření vlastního, chráněného a do velké míry soběstačného světa. Pozemek náležící k bývalému mlýnu a předávaný v rodině z generace na generaci k tomu poskytl ideální podmínky. Kralupy nad Vltavou a jejich okolí nenaplňují běžné klišé o ideální lokalitě pro krásné bydlení, poskytují nicméně standardní městské zázemí a rychlé spojení s Prahou. Zahrada Mikovického mlýna pak představuje unikátní, kouzelný svět s rozličnými zákoutími, vysokými starými stromy, polem, sadem, Zákolanským potokem a ostrovem na něm. Uprostřed této zahrady se nachází ještě jedna vnitřní zahrada, vymezená starou opukovou zdí čtvercového půdorysu o hraně 35x35 metrů. Tato Trnkovská oáza se stala hlavním letním obytným prostorem nového domu. Obyvatelé domu hojně využívají úrodnou půdu okolní zahrady a příznivé klima lokality, na pozemku pěstují zeleninu, ovoce, bylinky, produkují výtečný mošt, založili zde vinici.
Rodinný bungalov pro mladou pětičlennou rodinu se dvěma ložnicemi a pracovnou je umístěný v severovýchodním rohu vnitřní zahrady. Hlavní obytný prostor s kuchyní je do ní otevřený bezrámovými okny, zahrada je přístupná přes krytou pobytovou terasu za sibiřského modřínu. Obytný prostor s terasou jsou oproti zbytku domu mírně vyvýšený, a půdorysně jsou součástí čtverce vnitřní zahrady. Malé místnosti domu se naopak obrací do vnější části zahrady, mimo čtverec, převážně na východ. Prostorová struktura celého prostředí tak nabízí více vrstev s různou mírou intimity, a s vnitřní, nejvíce chráněnou vrstvou obytné zahrady. Prosklené stěny obývacího pokoje pak využívají japonský způsob ochrany soukromí prostřednictvím otevření a přehledu o tom, co se ve vnitřní zahradě děje. Ve výsledku to znamená, že pohybujete -li se uvnitř obývacího pokoje, jako byste byli venku a zůstáváte zcela nepozorováni a ochráněni. Prostory uvnitř dispozice jsou přisvětlovány prostřednictvím světlíků.
Budova je založená na železobetonové desce, konstrukce kombinuje ocel, beton a dřevo, a je difuzně prostupná. 
Dům je energeticky úsporný – po většinu roku se téměř netopí, v zimě se rekuperuje teplo unikající větráním. Kšilty pomáhají zamezovat přehřívání interiérů v létě, naopak v zimním období proniká nízké slunce dovnitř dispozice a příznivě ovlivňuje teplotu v domě. Úspornost je dále založena na kvalitní tepelné izolaci stěn a oken a neprůvzdušnosti konstrukcí. Využívají se tepelné zisky z vaření, elektrických spotřebičů a lidského těla. Základní topení je zajištěno skrytými infra foliemi, které přenášejí energii zářením, tedy podobně jako slunce. Také jsou k dispozici litinová kamna na dřevo, která vytvářejí příjemnou domáckou atmosféru.
Dům poskytuje luxus spojující výhody pohodlného městského života a idylického rurálního prostředí podobně, jako ho poskytovala klasická římská Villa urbana.
AocZdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 20.07.16
Návštěvnost: 19768 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Gratuluji Pavel Nasadil 21.07.16 09:23
výborně JanKratil 28.07.16 10:55
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.