Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Usedlost Maneschowitz

Autor: A1Architects | Lenka Křemenová, David Maštálka, Tereza Schneiderová
Spolupráce: Matěj Michalk Žaloudek
Adresa: Manešovice, Česká republika
Realizace: 2014-16

nejlepší prázdniny
Na jaře roku 2012, nás velká rodina oslovila do skvělé soukromé soutěže na rekonstrukci a dostavbu krásné venkovské usedlosti s rozlehlým pozemkem v jižních Čechách, která bude sloužit ke společnému trávení volného času a prázdninového lenošení široké rodiny a blízkých přátel.
Po vítězství jsme se společně pustili do příjemné čtyřleté spolupráce.

Nový život staré usedlosti
Původní dvůr se dvěma staveními jsme navrhli doplnit o třetí - hostovský dům umístěný v podélné ose dvora, který slouží pro ubytování hostů širší rodiny. Původní dvůr uzavřený dřevěnou stěnou se díky důmyslné dispozici částečně otevřel do zadní zahrady, ale zároveň si zachoval svou charakteristickou atmosféru, tak jak ji můžeme vysledovat z historických map.
Dříve usedlost tvořil větší soubor hospodářských staveb než je tomu dnes. Návrh umístění novostavby domu pro hosty na charakter původního osídlení volně navazuje, ovšem jazykem současné architektury. Podobná typologie uzavřených dvorů je patrná i u okolních statků Manešovic.
Nový hostovský dům dvůr uzavírá, ale zároveň vytváří velkorysý průhled skrz jeho otevřený střed přízemí. Volně tak parafrázuje historické průjezdné mlaty stodol. Intimita uzavřeného dvora, tak získává novou dimenzi propojení se až za humna starého statku.

Chalupa
Staré stavení obytné chalupy slouží i dnes jako hlavní budova s veškerým zázemím pro užší rodinu stavebníka. Kuchyně propojená s velkorysou "světnicí" je hlavním společenským těžištěm celé usedlosti. V čele obytné místnosti s velkým jídelním stolem nesmějí chybět velká omítaná kachlová kamna s vyvýšeným ležením "za pecí", zejména v zimním období dokáží proměnit starý kamenný dům v hřejivé útočiště. Druhá původní kamna jsou včetně sporáku a trouby v kuchyni. Společné prostory chalupy dále doplňují tři pokoje každý se samostatným hygienickým zázemím a podkrovní ateliér. Chalupa obsahuje také technické zázemí pro celou usedlost.
Cílem rekonstrukce bylo zachování venkovské atmosféry v propojení s čistými a jednoduchými detaily nábytku, který odpovídá současnému životu. Krásu nerovností starých zdí a oken tak doplňují čisté linie některých nových prvků.
 
Hostovský dům
Dřevěná novostavba domu pro hosty uzavírá pomyslně svou střechou celý dvůr, ale v přízemí se otevírá výhledům do záhumenní krajiny. Dům je rozdělen na tři části - dva krajní domy s vegetační sedlovou střechou, v nichž jsou apartmány a pokoje pro hosty širší rodiny. Třetí částí je zastřešený střed domu s velkorysou pobytovou prkennou palubou - pomyslné rozšíření zastřešeného dvora, vytvářející v létě příjemný stín, při dešti naopak střechu nad hlavou. V části paluby je provedeno nůžkově otevíratelné zasklení, které umožňuje závětří pro posezení v tzv. " rodinné hospodě". Střed domu je otevřený až do krovu střechy a pouze nad "hospodou" je galerie zamýšlená jako budoucí herna.

Ranč
Samostatný dům určený pro čtyřčlennou rodinu, popřípadě budoucího správce statku, stojí na okraji usedlosti s vizí celoročního bydlení a provozování chovu koní. Ranč je rovněž dřevěnou skeletovou novostavbou. Je z usedlosti záměrně vyčleněn i s vlastní příjezdovou cestou, aby mohl být případně časem snadno oddělen, neboť příběhy života jsou nevyzpytatelné...

Stodola a sýpka
Původní stodola zůstala stodolou a prostorem pro zahradní techniku a malou dílnu. Sýpka se proměnila v malé rodinné lázně se saunou, ofurem a krbovými kamny pro podzimní dny.

Nové domy mají dřevěné deštění s černou lazurou a jsou tak v kontrastu s bílými omítkami starých původních staveb. Opláštění verand a zastřešených teras je pojednáno v přírodním modřínu. Okna v celé usedlosti mají společný jednotící odstín zelenkavé barvy.


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 27.06.16
Návštěvnost: 34791 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Pěkné, pěkné, moc pěkné... Vít Blaha 26.06.16 20:59
5P Tomáš Vích 27.06.16 10:51
Na ty Vaše realizace JM 28.06.16 16:53
pockej Peter Koman 29.06.16 09:08
No prave, ferrosoa 30.06.16 08:52
áno! Miroslav Ričovský 30.06.16 11:09
Dům jako přínos krajině Milan Zajíček 30.06.16 21:58
Tak by měla vypadat rekonstrukce venkovské usedlosti! Dagmar Kovalčíková 30.06.16 23:45
Radost pohledět Pavla Grünerová 03.07.16 00:35
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.