Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rezidenční projekt Origami

Autor: QARTA ARCHITEKTURA s.r.o. | Jiří Řezák, David Wittassek
Adresa: Pod Karlovarskou silnicí, Jiviny, Ruzyně, Praha, Česká republika | mapa
Web: www.origami-praha6.cz
Investor: DBD group
Realizace: 2015

foto: Lukáš Žentel
Rezidenční projekt Origami v poklidné vilové čtvrti Prahy 6 vybočuje z běžného vnímání individuálního bydlení. Přestože je formálně definován jako bytový dům, jeho koncept má blíže k bydlení v samostatné vile. V každém ze sedmi domů mohou být maximálně dva byty, ke každému z nich náleží vlastní vchod a samostatná prostorná zahrada. Na přání je možné spojením bytů získat samostatný dům o celkové užitné ploše až 330 m². Společná vnitřní komunikace a podzemní garáže se sklepy vytváří z bytových jednotek intimní rezidenční soubor, který je z vnější strany uzavřený. Koncepce projektu Origami kombinuje přednosti bydlení v bytě a rodinném domě. Navíc nabízí prostor k vyjádření individuálních představ budoucích obyvatel. Projekt podobného rozsahu a zaměření na území Prahy není snadné najít.
Bytový dům se nachází v katastrálním území Prahy 6 - Ruzyně. Leží severně od Karlovarské ulice a jihozápadně od ulice Drnovské. V úrovni nadzemních podlaží je rozdělen do 4 samostatných 2. až 3. podlažních hmot s plochými střechami. Toto rozčlenění je z důvodu přizpůsobení se okolní zástavbě, kterou tvoří v těsné blízkosti na západě solitérní rodinné domy.  Každá hmota je ještě stavebně rozdělena na poloviny o různé podlažnosti, ve kterých jsou umístěné jednotlivé bytové mezonetové jednotky. Byty jsou přístupné z otevřeného prostoru, který hmoty vytvářejí mezi sebou, na střeše společného suterénu. Tato vnitřní komunikace, pouze pro pěší, spojuje ulici Zbuzanskou a Pod Karlovarskou silnicí. Vyúsťuje zde i vertikální komunikace (výtah se schodištěm) ze suterénu. Jednotlivé mezonetové byty jsou o ploše max. 120 m². Jsou 2. až 3. podlažní o velikosti 4+kk. V přízemí jsou umístěny obytné místnosti s kuchyňskými kouty, v horních patrech je ložnicová část. Zeleň na pozemku bude sloužit jako předzahrádky jednotlivým bytům, právě do zeleně jsou orientovány obytné místnosti jednotlivých bytů. Orientace oken v horních patrech je zvolena taková, aby byla zaručena intimita jednotlivých bytů a aby byl zároveň splněn požadavek na oslunění a přirozené osvětlení bytu.
Projektu Origami získal Čestné uznání v kategorii novostavba v soutěži Grand Prix architektů 2016 a stal se vítězem v soutěži Fasáda roku 2016.
Qarta Architektura s.r.o.
Stavba
Výplně otvorů
JANOŠÍK OKNA-DVEŘE
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 24.05.16
Návštěvnost: 17879 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.