Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce funkcionalistického rodinného domu v Brně

Autor: Jaromír Sedlák
Adresa: Eliášova 1053/21, Žabovřesky, Brno, Česká republika | mapa
Realizace: 2015

Dům je součástí hodnotné funkcionalistické zástavby celé ulice z přelomu dvacátých a třicátých let minulého století, která si dodnes udržela v podstatě původní charakter navzdory mnohým pozdějším stavebním úpravám. Autorem původního návrhu zástavby byl stavitel Alois Kuba (1901 - 1979). Archivní plány jsou datovány rokem 1927. Jednalo se o typový projekt, který byl na této ulici realizován opakovaně s drobnými obměnami.
Rekonstrukce domu vyhovuje současným nárokům na bydlení, avšak s maximálním respektem k autentické materiálové a estetické podstatě stavby, a to nejen pokud jde o průčelí, ale rovněž o vnitřní uspořádání.
Cílem rekonstrukce bylo uchovat zejména genia loci stavby z 20. let XX. století. Koncepce je založena na předpokladu, že pozdější stavební vývoj i veškeré změny, které přinesl život v domě, stejně jako jeho fyzické stáří, nelze ze vzhledu a ustrojení obydlí vymazat. Původní objem - jádro domu - je navenek jasně čitelné typickou bílou omítkou a kastlovými okny, zatímco všechny pozdější změny, části, které podlehly stavebnímu vývoji a zásahům do původní struktury jsou odlišeny šedou barvou. V interiéru zůstává zachováno původní schodiště a také většina truhlářských výrobků. Výsledek představuje symbiózu typické brněnské meziválečné architektury s požadavky soudobé bytové kultury. Jedná se tak o analytickou rekonstrukci časových vrstev, které postupně určily dnešní tvar budovy. Došlo tím k vyjádření narůstání, pronikání, přidávání a restrukturalizace domu při zachování jeho osobité atmosféry.
Dům je vybaven vzduchotechnikou s rekuperací a centrálním chlazením.
Projekt
Fotograf
Ondřej Straka
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 14.04.16
Návštěvnost: 30430 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Famózní práce František Kadlec 14.04.16 07:11
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.