Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila Františka Kováříka

Autor: Emil Králík
Adresa: náměstí Padlých hrdinů 4, Erbenova 1, Prostějov, Česká republika | mapa
Projekt: 1910 Realizace: 1910-11

Rodinné domy J. Kovaříka na Vojáčkově náměstí a F. Kovaříka na náměstí Padlých hrdinů v Prostějově jsou přesvědčivým výrazem individualistické moderny. V projektech z roku 1910, realizovaných v letech 1910-11, vychází autor funkčně a dispozičně z typu anglického rodinného domu, jehož jádrem je obytná hala. Pokrokovým, volným způsobem řadí místnosti podle povahy určení, jejich vzájemnou vazbou vytváří životný prostorový organismus, vyhovující i potřebám společenské reprezentace. V dřívějších autorových praceh latentně obsažená klasicistní nota je nyní zdůrazněna uplatňováním myšlenky atria, ovlivňující a doplňující obě funkce obydlí, soukromou i společenskou.
Dům na Vojáčkově náměstí s hloubkovou dispozicí a bohatým vybavením je začleněn do uliční zástavby, kdežto dům na náměstí Padlých hrdinů využívá velkorysým způsobem nárožní polohy. Jeho volně seskupené prostory interiéru jsou svázány osovou kompozicí vstupního průčelí s cour d'honeur ve dvou úrovních, ohraničeným dvěma postranními křídly, odlehčenými lodžiemi v patře a uzavřeným do naměstí stěnou prolomenou oblouky s výplňovou mříží. Emil Králík naplňuje osobitým způsobem podobu posecesní architektonické moderny. Vyloučil s konečnou platností dekorativní aparát, zdůraznil osovou souměrnost řešení a tvarů exteriéru, uplatnil přirozenou krásu přírodních materiálů a tektonické formy, které se staly nositelem architektonického výrazu. Důmyslná vyváženost horizontálních a podpůrných článků, změkčená výraznými obloukovými motivy, k výtvarné účinnosti povýšený a přiznaný konstruktivní řád, to vše působí ve vzájemné souhře dojmem harmonie, klidu a jistoty, která navozuje novými prostředky vzdálený ohlas klasické tradice. Svým racionalismem a vztahem ke konstrukci a materiálu jako činitelům architektonického výrazu předešel E. Králík svoji dobu a přispěl k vytvoření domácích předpokladů vzniku a vývoje meziválečného funkcionalismu a konstruktivizmu. Uměleckými principy tvorby, ke kterým dospěl složitou cestou vlastního poznání je blízký Adolfu Loosovi.
Crhonek, I. Emil Králík 1880-1946 architektonické dílo - edice katalogy architektura, Muzeum města Brna, 1988, s. 21-25
Autor: Martin Rosa, 17.08.15
Návštěvnost: 34464 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.