Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům bílá jeskyně

Autor: Takuro Yamamoto
Adresa: Kanazawa, Japonsko
Realizace: 2013 Užitná plocha: 172 m²

Dům tvoří kompaktní hmota, do níž jsou vykrajovány spojité a zalamované prostory. Navazující prázdno vytváří jeskyní, z níž se stal hlavní motiv domu. Vnitřní místnosti jsou navrženy tak, aby těžily z blízkých výhledů do bílé jeskyně. Toto atriové řešení je zároveň velice praktické pro oblast Kanazawa, která je známá svými vydatnými sněhovými nadílkami. Původní klientův požadavek byl navrhnout minimalistický dům s řadou venkovních prostorů jako například velká vstupní část chráněná před sněhem, zastřešená garáž pro několik automobilů, terasa s výhledem na oblohu a centrálním nádvořím. Zatímco krytý vstup a garáže jsou ve sněžné oblasti potřeba, tak řada dalších místností byla z rozpočtových důvodů vyškrtnuta ze seznamu. Navíc klasické nádvoří do zdejšího prostředí příliš nezapadá, neboť by snadno zapadalo sněhem. Aby se podařilo vyřešit tento problém, navrhli jsme propojit tyto vnější prostory do jediné jeskyně a každou z jejích částí využít pro různé účely. Jeskyně není lineární, aby se kolemjdoucím zabránilo v pohledech dovnitř a prostor dvorů mohl i nadále zůstat otevřený. Rodina se tak může nerušeně těšit z výhledů na proměnlivé denní světlo. Jeskyně zároveň slouží během zimního období jako úklidová cesta k odstraňování sněhu z venkovních prostorů. Jinak by tolik sněhu v uzavřeném nádvoří způsobilo potíže. Aby si dům-jeskyně zasloužil svůj název, začali jsme uvažovat, zda bychom nemohli více pracovat s odrazy vodní hladiny, neboť se domníváme, že voda je neoddělitelnou součástí jeskyní. Nakonec jsme se rozhodli, že nejvhodnějším místem bude terasa, která je pokrytá bílou vodotěsnou plastovou fólií vyztuženou skleněnými vlákny, na níž je udržován tenký vodní film a vzniká tak plytký bílý bazének. Terasa dokonale odráží oblohu a vy najednou pociťujete, že vás jeskyně zanesla do jiného světa na hony vzdáleného od každodenního života.
Takuro Yamamoto Architects
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 14.11.14
Návštěvnost: 18099 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.