Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Cyklistický most Alfenz
Fahrradbrücke Alfenz

Autor: marte.marte architekten | Bernhard Marte, Stefan Marte
Adresa: Alfenzstrasse, Bludenz, Rakousko | mapa
Realizace: 2010

Z topografického hlediska tvoří nástup do údolí Montafon úzké hrdlo. Mezi vysokým alpským pohořím souběžně prochází železnice, dálnice a nová cyklostezka nabízející přístup k nejjižnějšímu údolí ve Vorarlbersku, které je zcela obklopené horami. Paralelně s údolím přitéká z východu k hlavnímu rameni řeky Alfenz bouřlivá řeka Ill, která je náchylná k rozvodnění.
Jen několik málo metrů před soutokem se klena nová betonová mostní konstrukce, která přispívá k bezpečnějšímu přechodu pěších a cyklistů. Vybudování spodní podpěrná konstrukce nebylo kvůli ochraně před povodněmi možné. Tento problém vyřešila krytá mostní konstrukce se stěnami z příhradových nosníků. Nepravidelné umístění podpěr a spojů, které jsou na konci znatelně zhuštěny, vychází z bioniky. Výsledkem je krytá mostní stavba s otevřenými bočními stěnami. Sklon jednotlivých nosníků je předurčen smykovou silou a čím jsou blíže k mostní podpoře, tím jsou strmější.
Směrem k sousední rušné komunikaci převažuje plná mostní stěna, zatímco na druhou stranu k řece Ill nabízí trojúhelníkové otvory v nosném rámu výhledy do přírody. Rámová konstrukce reaguje na okolní vlivy proměnlivou velikostí otvorů v bočních stěnách. Výsledná estetika je výsledkem konstrukční logiky a efektivního využití materiálu. Díky tomuto mostu byla doslova “masivně“ zlepšena cyklistická stezka z Bludenz do Schruns. Výsledný elegantní návrh nelze v síti cyklostezek jednoduše minout.
Marte.Marte Architekten
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 11.09.15
Návštěvnost: 20116 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Jenom koukám... JM 11.09.15 12:58
Ještě že ten CAD máme... Tomáš Kraina 17.09.15 20:48
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.