Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům, Praha 9

Autor: Atelier Kvadrant | Václav Mudra, Michal Bureš
Adresa: Prosek, Praha, Česká republika
Realizace: 04/2014 Užitná plocha: 212 m²
Zastavěná plocha: 222 m² Obestavěný prostor: 1250 m³


Na počátku byl….celkem ošklivý a nezajímavý řadový rodinný dům z poč. 20. stol. stojící na uliční čáře se sedlovou střechou podél ulice. Vytvořili jsme dlóóóuhou řadu variant, jak jej přestavět, ale pořád měl výsledek nějaké nedostatky - buď dispoziční nebo ekonomické /vysoká cena/. Tak klienti dospěli k pomyšlení na nový dům.
Pozemek je svažitý směrem k jihu s monumentálním rozhledem a značně zatížený hlukem ze stoupání motorových vozidel na "náhorní planinu" Proseku. Využít rozhledu bylo snadné, protože ve výhledu žádné stavby nepřekážejí. Svažitosti jsme se přizpůsobili rozdělením domu na dva "pavilony" umístěné na terénu a propojené krátkým schodištěm. Hluku má bránit zeď, která zvenčí působí jako fasáda. Aby ale dům nebyl nekomunikativní, příliš uzavřený a odvrácený na opačnou stranu od ulice, jsou vrata pro vjezd aut navržena z obyčejného drátoskla, které neumožní vhled, ale prozradí prostor a světlo, které jsou za nimi. Také doufáme v životaschopnost vysazených popínavých rostlin. Projdeme-li touto zdí, vstoupíme do atria, které poskytuje kryté stání pro jedno auto, nabízí točnu pro snadný výjezd a uvítá příchozí svítící skleněnou plastikou od Pavla Karouse. Z předsíně domu lze vejít bezprostředně do ložnicového pavilonu /šatna-chodba, koupelna, ložnice, pracovna, tech. místnost/, sejít do přízemí pavilonu salon- kuchyně /wc, přípravna/nebo po několika schodech vystoupit na galerii s knihovnou a "hotelovým" pokojem hosta.
Energii šetří tepelné čerpadlo vzduch-voda, které spolu se dvěma solárními kolektory na střeše nižšího pavilonu tvoří technologickou soustavu k výrobě tepla i teplé užitkové vody a poukazem na provozní náklady jsme přesvědčili klienta rovněž k instalaci systému nucené ventilace /všech prostor vyjma garáže/ s rekuperací odpadního tepla. Obvodové stěny jsou zatepleny 20 cm grafitového polystyrenu a okenní otvory vyplňují kvalitní dřevo-hliníková okna s izolačními trojskly.
V interiéru, který jsme kompletně navrhovali a dodávali - a to jak nákupy tak individuálně vyráběné prvky - jsme se snažili o jakýsi minimalismus s lidskou tváří. Ta ovšem nespočívá v dekoraci, ale ve výběru materiálů - odstínů dřeva nebo dřevěných dekorů, nepoužití kůže na sezení, pískovcové /Božany/ obložení krbu apod. Rovněž tento názor vedl i ke skrytí velké TV obrazovky za dveře "mediální skříně", která kromě ní obsahuje různé nosiče dat, rekordér, prvky ozvučení aj. Dominujícím prvkem dvoupodlažního prostoru je 2.5m vysoké zavěšené svítidlo, jehož kostra je potažena teplem smrštěnou folií a vybavena vyjímatelnou vnitřní konstrukci s LED zdroji.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 20.01.15
Návštěvnost: 43388 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
gusto radimzahraj 22.01.15 10:08
Za 1 fifthfinger 22.01.15 22:16
hluk? Milan Bláha 23.01.15 16:05
Chvála a obdiv! Martin Váša 26.01.15 11:34
Nápadité řešení Tomáš Holub 27.01.15 23:58
Velmi pekne Jiri Jecminek 19.03.15 12:16
nelíbí EVO 19.03.15 16:04
??? Vjezdová vrata Jan Brejcha 20.03.15 11:54
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.