Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům pod hradem, Most

Autor: MODULORA | Jan Alex Řezáč
Spolupráce: Ing. Tomáš Rejna
Adresa: Most, Česká republika
Projekt: 2012 Realizace: 2013
Zastavěná plocha: 195 m² Obestavěný prostor: 880 m³

Lokalita
Dominantu severočeského města Most tvoří vrchol s hradem Hněvín. Na jižním svahu jsou vinice, na tom severním pak zahrádkářské kolonie. Ta se pozvolna transformuje, rekreace ustupuje individuálnímu bydlení. Pozemek nacházející se v horní polovině severním svahu měl několik specifik. Kónický nepravidelný tvar, poddimenzovaný přístup po místní jednosměrné komunikaci, výraznou svažitost, ale přes to všechno úchvatné výhledy přes povrchový důl ČSA až na masiv Krušných hor s větrnými elektrárnami.
Místo i město plné kontrastů. Znásilňovaná krajina ustupující povrchové těžbě uhlí  versus  přírodní scenérie masivu Krušných hor.

Návrh
Specifičnost pozemku zásadně ovlivnila umístění domu na pozemku a hmotová řešení. Přístupová cesta nad pozemkem klesá a vůči ulici pro nás představuje maximální hranu, kterou by neměla hmota domu překročit. Půdorysná stopa domu koresponduje s průběhem stávající opěrné zdi. Dům je vložen na plošinu ve svahu tak, že jeho pultová střecha přízemní části kopíruje klesající sklon ulice nad pozemkem. Hmota se tak minimálně uplatňuje do ulice a nevytváří bariéru pro výhledy do údolí. Celá kompozice graduje do podlažní části, ta evokuje věž, prostor s nejlepším výhledem v domě. Zde  je umístěna ložnice rodičů s oknem na celou šířku místnosti. V interiéru dominují čisté tvary i linie, základní barvy jako bílá, šedá a žlutá. Velká okna vytvářejí zarámované výhledy do krajiny, měnící se obrazy v čase. Není důležité jak bude vybaven interiér, jaká v něm bude sedačka, jídelní stůl, TV atd., jsou to věci pomíjivé a časem se vymění za jiné kusy, ale co zůstane je kontext, výhledy, orientace.

Konstrukce a materiály
Dům je navržen jako nízkoenergetická dřevostavba. Z důvodu komplikovaného přístupu na pozemek byla použita prvková technologie,  systém sbíjené dřevostavby "two by four". Podlažní i přízemní část jsou zastřešeny plochou respektive pultovou střechou s PVC fólií s vrstvou kačírku. Fasádu sjednocuje dřevěný svislý obklad z tepelně upraveného dřeva - termowoodu, ten byl též použit na posuvnou plnou desku chránící jižní okno do jídelny i na venkovní terasy levitující nad okolním terénem. Prostor kryté terasy a krytého parkovacího stání je obložen deskami Fundermax v šedém provedení.

Ocenění
1.cena v soutěži Dřevěná stavba roku 2013, kategorie "moderní dřevostavby".


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 19.01.15
Návštěvnost: 31026 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
hrad radimzahraj 22.01.15 10:12
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.